Поточна аналітика

Законопроект Зеленського про народовладдя на народовладдя особливо не вплине

  • Поданий до ВРУ законопроект №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» особливо не вплине на народовладдя. Оскільки він не врегульовує процедуру проведення місцевих референдумів, які на сьогодні є дуже актуальні, особливо, зважаючи на процес децентралізації і об’єднання територіальних громад, розширення компетенції територіальних громад.
  • Загалом Закон особливо не відрізняється за предметом і порядком організації від попереднього Закону про всеукраїнський референдум. Є позитивною новела про створення спеціальної дільниці з електронного голосування. Проте, питання безпеки цієї форми і забезпечення таємниці електронного голосування залишається відкритим.
  • Очікувати від розпіареного законопроекту про народовладдя особливого розвитку прямої демократії не доводиться. Бо, згідно з Конституцією України, всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менш як у двох третинах регіонів (включно з Києвом і Севастополем) і не менш як по сто тисяч підписів у кожному з них. Очевидно, такі умови блокують будь-яку народну ініціативу щодо всеукраїнського референдуму. Крім того, в законі є низка пунктів, які дозволяють владі блокувати ініціативу будь-якого референдуму, якщо його цілі неприйнятні для команди Зеленського. 
  • Варто зазначити, що складність процедури проведення всеукраїнського референдуму робить дієвим його лише на папері. Напевне тому в Україні за час відновлення Незалежності було лише два всеукраїнських референдуми, при тому один з них – повністю інспірувався режимом Кучми.
  • Та й дороге це задоволення – вартість всеукраїнського референдуму – не менше 2 млрд. грн.