Поточна аналітика

Після підписання меморандуму з МВФ посилиться податковий тиск на бізнес та українців

За даними ЗМІ, Президент В.Зеленський і Прем’єр Д.Шмигаль, ставлячи свій підпис під Меморандумом з МВФ щодо отримання кредитних коштів на 5 млрд. дол, погодилися виконати низку вимог, серед яких, зокрема, і посилення податкового тиску і контролю за бізнесом і громадянами країни.

  • Україна зобов’язується збільшувати надходження до бюджету від митниці і податків і зменшувати видатки. Проте, не дуже є зрозумілим, яким чином влада намагається наповнювати бюджету в умовах спаду економіки і зростання безробіття.
  • На покращення бізнес-середовища, прийняття ліберальних змін до податкового законодавства (як-то податкові канікули або інші преференцій) в нинішніх умовах годі й розраховувати. Навпаки, очевидно, що влада буде посилено контролювати виконання податкового законодавства і швидше за все посилить контроль за адмініструванням податків.
  • Бізнес тепер навряд чи зможе не розраховувати на зміни структури податків, зокрема заміни податку на прибуток податком на виведений капітал, який обіцяв Зеленський у 2019 році, так як на першому етапі це призведе до зменшення надходжень до бюджету.
  • Після підписання Меморандуму з МВФ уряду Зеленського-Шмигаля тепер доведеться переглядати свою програму «відновлення економіки», оскільки там є низка популістичних заходів, які можуть вплинути на зниження податкових надходжень. Наприклад, імпортозаміщення в державних закупівлях тільки по транспорту дасть мінус 7 мільярдів по митниці.
  • У меморандумі прописано і розробка під контролем МВФ вже до вересня цього року системи декларування доходів, боротьби з відмиванням грошей. Швидше за все, тут може йтися про запровадження загальнообов’язкового декларування доходів громадянами, про що ще з 2019 року говорять в команді Зеленського. Відповідно, після введення «нульової» декларації, варто очікувати й посилення контролю за витратами (по суті усіма платіжками та касовими чеками) українців.