За даними Frank RG, у вересні 2023 р. обсяги видачі готівкових кредитів впало на 22%, автокредитування – на 9%. Серед основних причин – різке збільшення ключової ставки центробанку рф (з 8,5 до 12%, а потім – і до 13%), надбавки за коефіцієнт ризику за незабезпеченими споживчими кредитами, а також подорожчання окремих товарів (передовсім, автомобілів, меншою мірою – побутової техніки) – у т.ч. через курс долара.
У вересні російські банки видали 579,2 млрд. рублів готівкових кредитів – на 22% менше, ніж у серпні 2023 р. Це найбільший рівень падіння з січня 2023 р.
У кількісному вимірі (не за обсягом, а за кількістю кредитів) рівень падіння менший – на 10%. Середній обсяг одного готівкового кредиту впав на 23,5% до 196 тис. рублів.
По автокредитах – також помітне «просідання» – майже на 9% до 143,5 млрд. рублів у вересні. За кількістю виданих кредитів падіння дещо менше (на7% порівняно до серпня). Тут основні причини – зростання цін на авто (китайські бренди, які зараз активно захоплюють російський ринок продають свої авто в рф в 1,5-2 рази дорожче, ніж в Китаї), зростання утилізаційного збору.
Трохи знизилося і т.зв. POS-кредитування – тобто кредитування в місцях продажів (побутова, електронна техніка, будівельні матеріали, тощо) – 46,2 млрд. рублів у вересні проти 46,3 млрд. у серпні 2023 р.
Єдиний напрямок, де у вересні продовжувалося зростання – це іпотечне кредитування. У вересні видано 962,1 млрд. рублів іпотечних кредитів – на 12% більше, ніж у серпні 2023 р. Загалом іпотечний напрямок росіяни зараз розганяють дуже сильно – за 9 місяців 2023 р. обсяги іпотечного кредитування зросли на 61,3% (до аналогічного періоду торік).
Центробанк рф намагається не допустити формування «бульбашки» на цьому ринку, зокрема було підвищено мінімум початкового внеску по держпрограмах пільгового іпотечного кредитування до 20%. Утім з огляду на динаміку, «бульбашка» продовжує «надуватися». Житло за іпотечними кредитами купують у т.ч. ті, хто собі цього дозволити не може. Відповідно, зростають ризики неплатежів – що нагадує передумови масштабної кризи житлової нерухомості в США в 2008 р.