Поточна аналітика

У владі хочуть політичними репресіями проти Петра Порошенка відвернути увагу від непопулярних рішень

 • Зокрема днями уряд своїм рішенням змінив методику розрахунку тарифу на теплову енергію. За словами міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова це дасть можливість зафіксувати для підприємств ТКЕ тариф на газ на рівні 4048 грн за тис м3 – «середньою ціною, що склалася протягом минулого опалювального сезону».
 • Але ця середня ціна – це середня температура по лікарні. Протягом останнього року ціна на газ у світі та Україні стрімко падала і наразі є мало не удвічі нижчою, аніж «середня за минулий опалювальний сезон».
 • Зокрема у травні 2020 року Нафтогаз постачав газ ТКЕ для потреб населення по ціні 2276 грн за тис м3 (без ПДВ). Навіть комерційні компанії в Україні на початку червня торгували газом по 2,3 – 2,45 тис грн за тис м3, торгували газом по 2,3-2,45 тис грн
 • Це відбувається в  умовах, коли на світовому ринку спостерігається надлишок газу, що штовхає ціни вниз. Зокрема в Міжнародному енергетичному агентстві (МЕА) прогнозують скорочення його споживання у 2020 році на 150 млрд м3
 • При цьому за президенства Зеленського українці й так платять за природний газ в рази більше, аніж він коштує навіть на біржах у Європі. Адже ціна на газ на європейському ринку з жовтня 2018-го, на основі якої і встановлювався тариф на опалювальний сезон 2018-2019 року, знизилася більш як у 10 разів. У жовтні 2018 року на нідерландському хабі TTF вони сягали $363  за тис м3, а 22 травня 2020 року – лише $35 за тис м3.
  • Але ціна на газ для українців і близько не знизилася у 10 разів. $35 за тис м3 – це 94 копійки за кубічний метр. Проте українці навіть без вартості транспортування і податків у травні платять у 2,5 рази більше (2,3 грн), а з усіма нарахуваннями – у 4 рази більше.
 • І те, що в уряді переконують, що запропонований ними підхід «не призведе до підвищення тарифів, адже сьогодні у тарифах більшості підприємств ТКЕ враховано ціну газу 6235 грн за тис.м3» лише ще більше ілюструє масштаб обкрадання українців за нинішньої влади.
 • Адже у той час як ціна на газ для потреб населення, розрахована на основі його вартості на європейських біржах становить 2,3 тис грн, в тариф для ТКЕ за яким громадяни оплачують і зараз послуги скажімо гарячого водопостачання усе ще закладено тариф 6,2 тис грн – тобто майже у 3 рази вищий.
 • Відмова від рішення КМУ від 26 грудня 2019 року, яким було передбачено щомісячне коригування тарифів на теплопостачання та постачання гарячої води залежно від зміни вартості енергоносіїв, на користь штучно завищеної ціни «за попередній сезон» означає, що в уряді Зеленського вирішили змусити українців платити за послуги значно більше, аніж вони коштують.
 • При цьому передбачені на субсидії суми коштів різко зменшилися. Замість близько 70 млрд грн, які виділялися на них у 2017-2018-ому роках за попередньої влади, цього року передбачено лише 39 млрд грн.
 • Щоб обмежити доступність субсидій для українців постанова №878 передбачає збільшення на третину (з 15 до 20% середньомісячного доходу) обов’язкового платежу за послуги ЖКГ, після яких люди можуть претендувати на субсидії (у базовій формулі з 15% до 20%). Ця норма почне діяти відразу після завершення карантину.