Поточна аналітика

У Держбюджеті на 2022 рік закладено 6 млрд.грн. на підкуп виборців депутатами від «Слуги народу» і «За майбутнє»

Попри критичну ситуацію з балансуванням Державного бюджету команда Зеленського продовжує закладати мільярди гривень на підкуп виборців депутатами від СН та сателітних депутатських груп «За майбутнє» та «Довіра».

  • Одним з найбільш популярних прийомів підкупу виборців є кошти, які виділяються на субвенцію на соціально-економічний розвиток.

  • У Держбюджеті на 2022 рік передбачено 6 млрд. грн. субвенції на соціально-економічний розвиток територій. Попри те, що ця субвенція зараховується до місцевих бюджетів, народні депутати чітко маркують цю субвенцію своєю депутатською діяльністю.

Механізм розподілу цієї субвенції сьогодні є більш, ніж тіньовим і непрозорим, і здійснюється розпорядженням КМУ.

  • У 2021 році було прийнято кілька таких розпоряджень – від 19 травня 2021 року № 468, від 21 липня 2021 року № 822-р, від 28 жовтня 2021 р. № 1337-р Київ «Деякі питання розподілу у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій».

При тому, що в Україні функціонує Державний фонд регіонального розвитку, який виконує ту ж саму функцію, але він хронічно недофінансовується.

  • Законодавчо визначена ст.24-1 Бюджетного кодексу норма про обсяг Фонду ДФРР в розмірі не менше 1% прогнозного обсягу доходів загального фонду проєкту Державного бюджету щороку зупиняється розділом «Прикінцеві положення» закону про держбюджет на відповідний рік.

  • При тому, ДФРР здійснює фінансування не за принципом «сорока ворона дітям кашку варила, тому дам, а тому не дам», а відповідно до поданих громадою проектів. Так, у 2021 році на ДФРР виділено 4,5 млрд. грн., а на субвенцію на соціально-економічний розвиток територій – 5,1 млрд. грн. У 2022 році на ДФРР виділено 5,1 млрд. грн., а на субвенцію на соціально-економічний розвиток територій – 6 млрд. грн.

Громадська організація «Опора» свого часу проаналізувала, як це працює в розрізі депутатських округів.

  • Скажімо, згідно з розпорядженням КМУ №822-р, найбільше коштів (майже 32 млн. грн.) отримав округ мажоритарника з Запорізької області Геннадія Касая («Слуга народу»), 30 млн. грн. отримав округ Юрія Корявченкова («Слуга народу») з Дніпропетровщини. На третій позиції округ Олександра Пасічного («Слуга народу»), який отримав 20,174 млн. грн. На четвертій позиції виборчий округ мажоритарника з Житомирщини Богдана Кицака («Слуга народу»), який отримав 20,017 млн. грн. На 5-7 позиції також опинилися округи обранців від «Слуги народу» Максима Пашковського з Вінниччини, Дениса Германа з Дніпропетровщини, Максима Перебейніса з Києва. Всі ці округи отримали по 20 млн. грн. Першу десятку замикають Василь Вірастюк («Слуга народу») з Івано-Франківщини, Вячеслав Медяник («Слуга народу») та Юрій Шаповалов (група «Партія “За майбутнє») з Полтавщини. Їхні округи отримали майже по 20 млн. грн. Найбільшу кількість субвенцій на свій округ отримав мажоритарник із Чернівецької області Георгій Мазураш («Слуга народу») – 59 субвенцій, Ігор Гузь (група Партія «За майбутнє») з Волині – 40, Тарас Батенко (група Партія «За майбутнє») з Львівщини – 39.