Поточна аналітика

Ще один крок до реалізації планів В.Путіна в Україні?

Очільник Тристоронньої контактної групи щодо урегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук не виключає можливості імплементації Україною «формули Штайнмаєра». Про це він заявив у вівторок, 4 серпня 2020 року, в ефірі телеканалу «112 Україна». «Саму формулу треба приймати, тому що вона схвалена і при всьому тому підписана в Тристоронній контактній групі», – додав очільник ТКГ.

До речі, саме від В.Пристайка звучали заяви, які потім реалізовуються на практиці:

Вадим Пристайко був «переконаний», що більшість українців хоче, щоб президент Володимир Зеленський спробував домовитися з лідером країни-агресора Володимиром Путіним. А потім В.Зеленський обговорює внутрішні питання законодавства України з лідером країни-агресора.

Вадим Пристайко говорив про розведення сил, у той час як Штаб ОСС спростовував таку інформацію. Але розведення таки було здійснене.

Після того, як Л.Кучма відмовився узгоджувати «формулу Штаймаєра», раптом оголосив, що він ще за два тижні до цього на зустрічі радників лідерів «нормандської четвірки» 2 вересня 2019 р. вже попередньо дав згоду України на використання “формули Штайнмаєра” для врегулювання ситуації на Донбасі.

Пізніше В.Пристайко активно просував «формулу Штаймайєра». Він вважає втілення формули «шляхом до миру», альтернативою якому він називає повну мобілізацію: «Якщо для народу це прийнятна ціна, ми це робимо. Якщо ні, ми маємо знати, наприклад, я говорив вже, звертався до наших депутатів, якщо вони серйозно до цього ставляться, тоді ми забираємо третину нашого бюджету з пенсій, зарплат, медичного страхування, переводимо це в мобілізацію нашої армії і намагаємося захистити себе без мирного процесу. Всі ці опції перед українським народом, але уряд має обов’язок вибрати і запропонувати найкращі з цих рішень».

13 вересня мигулого року В.Пристайко заявив, що уряд України пропонує одночасно провести місцеві вибори у всій Україні разом з окупованими частинами Донбасу. На початку жовтня 2019 р. в ефірі програми «Свобода слова Савіка Шустера» Пристайко запевнив, що українська влада готова відновити залізничне сполучення з окупованим Донбасом. Вочевидь, це може стати наступним кроком до капітуляції.

Що не так з «формулою Штаймайєра»?

Так звана «формула Штайнмайєра» була запропонована у вересні 2016 року у Києві тодішнім міністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром за згоди його французького колеги Жана-Марка Еро. Метою називалася необхідність зрушити з «мертвої точки» мінський процес. Поспілкувавшись перед приїздом до Києва з російським міністром Лавровим у Москві, пан Штайнмаєр запропонував компромісний, на його думку, варіант: безпековий блок Мінських угод виконувати одночасно із політичним.

 • Україна завжди до цього наполягала на послідовному процесі: спершу стійке і тривале припинення вогню і відведення техніки, повернення контролю над державним кордоном, і лише тоді вибори.  
 • Натомість позицію щодо того, що усі пункти «Мінську-2» мають виконуватися одночасно, активно підтримують Росія та лідери «республік».
 • Через місяць після київської зустрічі «формула Штайнмаєра» була запропонована у жовтні 2016-го в Берліні на саміті «нормандської четвірки».
 • Петро Порошенко за підсумками саміту заявив, що позиція України лишається незмінною: виконання безпекових умов, а також звільнення заручників мають передувати виконанню політичної частини.
 • Отже звинувачення П.Порошенка у тому, що це саме він узгодив «формулу Штайнмайєра» є абсолютно безпідставними:
  • До 1 жовтня 2019 р. пропозиції Штайнмайєра не були закріплені на папері, не існували як окремий документ.
  • Що відбулося 1 жовтня? 1 жовтня Україна документально дала згоду на проведення місцевих виборів на окупованому Донбасі до виведення звідти російських військ. Адже сама «формула» нічого не говорить про це. І Росія вхопилася за «формулу» саме з цих причин.
  • На відміну від «команди Зеленського», Петро Порошенко послідовно ігнорував створення передумов для впровадження цієї «формули» в життя; наполягав на введенні миротворців ООН на Донбас і наголошував на первинності врегулювання питань безпеки;  та не вважав за потрібне узгоджувати текст спеціального закону про особливий статус ОРДЛО з Росією.

Нагадаємо, що представник «Слуги народу», голова парламентського комітету у закордонних справах Богдан Яременко вважає, що текст закону потрібно буде узгодити з Росією.

Таким чином, підписання «формули Штайнмайера» зламало логіку, яку вибудовувала Україна і перекреслило її попередню переговорну позицію.

 • Відтепер переговори йтимуть за логікою, яку просуває країна-агресор.
  • Німеччину та Францію можна зрозуміти – їм аби продемонструвати наявність просування у переговорах.
  • Навіщо це Росії – теж зрозуміло.
  • А от навіщо це Україні?
 • Поки що «команда Зе» малими кроками, але послідовно, реалізовує порядок денний, нав’язаний Росією, зокрема, – буквальне одностороннє виконання Мінських угод – у «модальності» та у порядку, придуманому В.Путіним.
 • І судячи з цих тенденцій, ще трохи, – і В.Зеленський може погодитися на прямі переговори з маріонетковими окупаційними адміністраціями ОРДЛО, надання особливого статусу для «народних республік», а також на російських «миротворців» під час проведення виборів на окупованій частині Донбасу.
 • В такому разі В.Зеленський принесе Україні не мир, а ганебну капітуляцію, унаслідок якої Україна ще й виплачуватиме репарації агресору.
×
Поточна аналітика

Обшуки в компаніях Ігоря Коломойського у Майямі та в Клівленді