Поточна аналітика

Щодо ліквідації антикорупційних органів і антикорупційних процедур в Україні

  • Нагадаємо, що у червні 2017 року команда П.Порошенка змогла здійснити неможливе – добилася для України безвізового в’їзду в країни ЄС в умовах війни з Росією і в умовах, коли європейські країни були налякані потоком мігрантів в ЄС. Український паспорт став одним з найсильніших в Європі і найсильнішим серед колишніх країн СРСР; Україна у 2020 році займає в Індексі паспортів світу 44 позицію; українці мають право безвізового в’їзду в 129 країн світу, 28 з яких – країни Європейського Союзу. За три роки “безвізу” – 2017-2020 роки – українці здійснили майже 49 мільйонів поїздок до ЄС по безвізу.
  • Однією з ключових умов (поряд з модернізацією законодавства про запобігання торгівлі людьми, міграційного, правоохоронного законодавства) для лібералізації візового режиму між Україною і ЄС було створення ефективної системи антикорупційних органів. План дій з лібералізації візового режиму, який був схвалений на саміті Україна – Європейський Союз 22 листопада 2010 року, чітко визначав умову отримання «безвізу»: «Ухвалення законодавства про запобігання і боротьбу з корупцією, створення єдиного та незалежного антикорупційного органу; посилення координації та обміну інформацією між органами державної влади, відповідальними за боротьбу з корупцією».
  • Варто відзначити, що у третьому звіті Єврокомісії від 10 липня 2020 року щодо виконання країнами вимог безвізу, Єврокомісія заявила, що «Корупція на високому рівні залишається проблемою у всіх країнах, на які поширюється цей звіт. Зокрема, Молдова та Україна, які постраждали від масштабних банківських шахрайств, не показали достатнього прогресу в притягненні до кримінальної відповідальності осіб, пов’язаних із залученням та відновленням викрадених активів… …В Україні важливо захищати та надалі зміцнювати незалежність антикорупційних інститутів, зокрема за допомогою гарантування неполітичних та незаангажованих процедур призначення на керівні посади». І далі: від України очікують “забезпечення незалежності, ефективності та сталості антикорупційних інституцій, а також уникнення політизації роботи всіх правоохоронних органів”.
  • Член комітету з закордонних справ Європарламенту Віола фон Крамон заявила в Твіттер, що уряд України, який «спішно проштовхує кандидатів, яким бракує досвіду і сумлінності до відбору керівника САП» ставить під загрозу «безвізовий режим з ЄС і подальший 1,5 мільярдний транш допомоги». Представництво ЄС і посольство США в Україні синхронно заявили, що від прозорості обрання нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури залежатиме подальша підтримка України.