Поточна аналітика

05.05.2022: інформація щодо поточних втрат рф внаслідок запроваджених санкцій

 1. Чергова загроза дефолту чекає на росію наприкінці травня. рф знову зіткнеться з ризиком технічного дефолту 27 травня, коли вона має погасити купони за випусками «росія-2026» і «росія-2036». москва буде повинна заплатити купон з єврооблігацій «росія-2026» на суму $71,24 млн, випущених у 2016 році з погашенням у 2026-му. На 27 травня також призначено платіж за єврооблігаціями «росія-2036» у розмірі €26,5 млн.
 2. Японія запроваджує додаткові санкції проти рф, заморожує активи 140 фізосіб. Також розширюється і список російських банків, щодо яких діятимуть санкційні обмеження. Розширення торкнеться і ембарго на імпорт у рф передових технологій, яке забороняє постачання квантових комп’ютерів.
 3. Іспанія заморозила 12 рахунків та фондів, пов’язаних з підприємцями з рф. Також було затримано 3 яхти та вжито заходів щодо 23 об’єктів нерухомості, що мають відношення до бізнесменів з рф. Централізований орган із запобігання відмиванню грошей передав владі відомості про 14 російських підприємців та про 100 пов’язаних з ними фізичних та юридичних осіб. Крім того, орган повідомив про 29 об’єктів нерухомості в Іспанії, які мають відношення до осіб, що підпали під санкції ЄС, а також про причал для суден.
 4. У Франції заарештували віллу російського олігарха Михайла Фрідмана. У Сен-Тропе заарештували віллу Copab, яка належить сім’ї засновника Альфа-банку Михайла Фрідмана. Цей арешт пов’язаний із санкціями ЄС. Фрідман заробляв на віллі від €180 тис. до €440 тис. на місяць, здаючи її в оренду. На території є басейн, сауна, хамам, джакузі та окремий майданчик для гелікоптера.
 5. Велика Британія запровадила санкції проти міжнародної гірничо-металургійної корпорації Evraz, що належить російським власникам. Це найбільший виробник сталі в росії.
 6. Велика Британія запровадила санкції щодо російських проектувальників чіпів, у тому числі АТ «МЦСТ» та «Байкал Електронікс». Компанії не зможуть використовувати архітектуру британської ARM та виробляти чіпи на найбільших виробництвах – TSMC, UMS та Global Foundries.
 7. Видобуток нафти в рф падає і може ніколи не відновитися. За словами генерального директора ВР Бернарда Луні, у березні було втрачено півмільйона барелів на добу, які до кінця квітня досягли 1 млн. барелів на добу, а цього місяця цілком може зрости до 2 млн барелів на добу.
 8. рф очікує, що цього року вона може втратити близько 17% свого довоєнного видобутку нафти. Потенційно ми можемо побачити втрату понад 7 млн барелів на день експорту російської нафти та інших рідких вуглеводнів внаслідок поточних та майбутніх санкцій або інших добровільних дій, заявив генеральний секретар ОПЕК Мохаммед Баркіндо.
 9. Німеччина будує новий LNG-термінал. Німеччина почала будівництво 1-го з чотирьох, нового LNG-терміналу, який допоможе країні відмовитись від російського газу. Проект планується закінчити за 10 місяців.
 10. Нафтогазова корпорація Shell офіційно виходить із російського проекту «Сахалін-2». Керівництво та технічний персонал залишили росію.
 11. Найбільша в рф судноплавна група «Совкомфлот» змушена продати до однієї третини своїх судів, щоб погасити кредити до введення санкцій. За даними списку Ллойда, велика російська судноплавна компанія хоче продати третину своїх судів до запровадження санкцій. ЄС та Великобританія дали банкам термін до 15 травня, щоб розірвати відносини із «Совкомфлотом». «Совкомфлот» веде переговори про продаж 40 зі 121 корабля покупцям у Дубаї та Китаї.
 12. Maersk, що йде з росії, завершив останню вантажну операцію в російському порту. Данська логістична компанія Maersk знайшла потенційних покупців своєї частки в Global Ports Investments, що управляє портами рф. Maersk виставила на продаж свою частку 30,75% Global Ports. У компанії заявили, що ведуться переговори з кількома потенційними покупцями, не називаючи їх.
 13. Volkswagen продовжить зупинку заводу в Нижньому Новгороді до вересня. Крім того, в силі залишається заборона на постачання нових автомобілів.
 14. Калінінградський «Автотор», де збирали BMW, Kia та Hyundai, «у зв’язку з непростим економічним становищем» вирішив виділити співробітникам по 10 соток під городи. Тепер як прогодувати сім’ю співробітники заводу повинні подбати самостійно, адже заробітної плати скоро на харчі не вистачатиме. Звісно, якщо вона взагалі буде.
 15. Продаж машин у рф впав майже втричі. Всього за місяць було реалізовано 27,2 тисяч машин: це в 2,9 рази менше, ніж місяцем раніше. Нові машини зараз купують через нерозуміння, коли відновляться їх постачання, і лише за наявності передбачуваності з доходами.
 16. Усі автозаводи, які виробляють легкові авто у росії зупинено. Останній працюючий автозавод  АвтоВАЗ відправив своїх співробітників  у корпоративну відпустку, повноцінно з неї  завод вже не вийде через відсутність комплектуючих. Максимум, тимчасово запускатимуть лінії на короткі проміжки часу, після накопичення запчастин.
 17. Кожна 5-а російська компанія вже відчуває нестачу IT-фахівців. За інформацією IT-холдингу TalentTech, половина роботодавців – 51% – не готові надавати своїм співробітникам фінансову підтримку в період економічного спаду. При цьому кожен 5-й роботодавець (21%) почав скорочувати працівників. Ще третина (31%) поки не перейшли до масових звільнень, але припускають такої можливості. 48% заявляють, що скорочення не плануються.
 18. Податкова служба Великобританії відкликала у Московської фондової біржі статус визнаної. Московська біржа не давала дозволу на торгівлю англійськими цінними паперами. Тепер під час торгівлі акціями на цьому майданчику не можна буде претендувати на податкові пільги.
 19. Кіпрський Russian Commercial bank, що входив до групи ВТБ, оголосив про рішення добровільно вийти з банківської сфери та стати компанією з управління активами. RCB чекає на схвалення нової ліцензії від Центробанку Кіпру. 266 співробітників банку буде звільнено, після 15 травня RCB закриє відділення у Ларнаку та Пафосі, а також представництва у москві та Люксембурзі.
 20. Власники ТЦ у росії стали масово продавати будівлі. Голова Спілки торгових центрів заявив, що власники почали активно виставляти на продаж будівлі. На ринку вже з’явилося близько 100 пропозицій, що більше у 2-3 рази порівняно з аналогічним показником минулого року. Загалом у рф працюють близько 3 000 ТЦ. Через закриття великої кількості іноземних брендів трафік торгових центрів скоротився на 10% порівняно з минулим роком та на 25% порівняно з позаминулим. Крім того, закордонні компанії становили близько 30-40% орендарів, тож дохід власників торгових площ значно скоротився.
 21. Продажі одягу в рф впали на чверть. Закриття магазинів великих закордонних брендів, таких як H&M, Zara, Levi’s та Mango, призвело до падіння продажів одягу в рф на 23%.
 22. Заводи у росії відклали процес переходу на власну генерацію енергії. Це сталося через дефіцит закордонного обладнання і пусконалагодження на тлі антиросійських санкцій, що посилюються. Російські промислові компанії зупиняють переговори щодо будівництва нових блок-станцій. За раніше укладеними договорами наразі переглядаються умови. Учасники ринку наголосили, що вартість обладнання з Європи вже зросла на 10%. При цьому ті компанії, які ще продовжують роботу в рф, почали просити передоплату в розмірі 90%, хоча раніше вона була не більше 10%.
 23. Виробник кави Paulig повідомив про продаж свого бізнесу в рф. До угоди, сума якої не розкривається, увійшов зокрема завод з обсмажування кави у Твері.