Поточна аналітика

06.05.2022: інформація щодо поточних втрат рф внаслідок запроваджених санкцій

 1. 3,8 мільйона росіян, які не планують повертатись, залишили країну за перші 3 місяці 2022 року. Тобто за три місяці з країни втекло стільки, скільки за попередні 20 років.
 2. Усього з країни, з початку року за всіма цілями поїздок: туристичними, діловими, робочими, приватними, навчальними, для постійного проживання, а також з пересуванням військових та персоналу міжнародного транспорту виїхало понад 15,5 млн осіб, що вдвічі більше за аналогічний показник за перший квартал 2021 року.
 3. 10% ІТішників покинули Росію за останні 2 місяці. Російська асоціація електронних комунікацій повідомила що минулого місяця від 50 000 до 70 000 технічних працівників покинули країну, і очікується, що наступного місяця покинуть ще 100 000 осіб, що в цілому становить близько 10 відсотків робітників. Міністерство цифрового розвитку Росії минулого року оцінило нестачу технічних працівників у країні від 500000 до мільйона осіб, а до 2027 року прогнозує дефіцит у 2 мільйони осіб.
 4. Річна інфляція у росії прискорилася до 17,73%. Лідером зростання цін серед продуктів минулого тижня у росії залишився маргарин (+2,7%), з початку року він набрав уже 26,6%. За чотири місяці сильніше подорожчав лише цукор – на 49,99%. Крім них більше 20% додали лише три продукти: рис +24,4%, сіль +23,6%, чорний чай +21%.
 5. У березні виробництво меблів у росії знизилося на 3% рік до року, підрахувала Асоціація підприємств меблевої та деревообробної промисловості. Вартість меблів у січні-березні зросла в середньому на 12,5%.
 6. У рф лише за перші три місяці 2022 кількість пацієнтів, що скаржаться на тривогу, зросла на 25,9%. У лютому приріст становив 15,2%, а березні – 21,4%. Фахівці зазначають, що 80% пацієнтів звертаються зі скаргами на гостру та затяжну реакцію на стрес, підвищену тривожність, 60% – на загострення тривожних розладів, 40% – на панічні атаки та депресію.

Фінанси

 1. Міжнародні резерви Росії станом на 29 квітня склали $593,1 млрд, порівняно з $607,1 млрд на 22 квітня поточного року. Таким чином, за тиждень обсяг резервів ЦБ РФ зменшився на $14 млрд або на 2,3%, а з початку повномасштабного воєнного вторгнення в Україну – на $49,1 млрд.
 2. У квітні рф недоотримала понад 130 млрд рублів нафтогазових доходів. За підсумками квітня різниця між очікуваними нафтогазовими доходами, що фактично надійшли, до російського бюджету склала 133,1 млрд рублів, повідомляє міністерство фінансів рф. Спочатку Мінфін рф прогнозував квітневий дохід у 798,4 мільярда рублів, однак у підсумку за місяць вдалося продати ресурсів на 665 мільярдів рублів. У березні російський бюджет недоотримав понад 300 млрд. рублів нафтогазових доходів.
 3. Рахункова палата росії оцінила ефект санкцій на доходи регіонів. За оцінками відомства через санкції надходження до бюджетів російських регіонів можуть знизитися на 5-8%.
 4. “Тінькофф банк” призупинив SWIFT-перекази в євро.

Енергетика

 1. Повне ембарго на російську нафту буде запроваджено Євросоюзом через 9 місяців, повідомив єврокомісар з питань економіки Паоло Джентілоні.
 2. Болгарія буде разом з Грецією шукати спільні поставки газу для Південно-східної Європи, щоб скоротити залежність від росії.
 3. В березні Фінляндія скоротила імпорт російської нафти на 70%, замінивши її ресурсом з Норвегії. У вартісному вираженні імпорт знизився на 45% щодо березня 2021 року.
 4. Shell вирішила продати свою мережу АЗС у росії. Зараз компанія веде переговори про продаж заправок та заводу з виробництва мастильних матеріалів.
 5. Фінська енергетична компанія Fortum Corporation зупинила нові інвестиційні проекти в рф і продовжить скорочувати співпрацю з теплового впливу в рф.
 6. Японія використовуватиме ядерні реактори та відновлювані джерела енергії, щоб зменшити залежність від російської енергії. Прем’єр-міністр Японії Кісіда пообіцяв прискорити інновації і сказав, що найближчим десятиліттям буде залучено 150 трильйонів ієн (близько 1,15 трильйона доларів США) інвестицій для задоволення енергетичних потреб та максимального використання про-росту цін на викиди вуглецю.
 7. Чехія знайшла можливість замінити нафту з росії. Для цього потрібна готовність нарощувати потужності від країн, які беруть участь у трубопроводі TAL, тобто Італії, Австрії та Німеччині.
 8. Експорт російського вугілля у березні скоротився на 5% у річному вираженні, а у першому кварталі – на 2,2%. Після того, як Європа почала відмовлятися від постачання з рф, постачальники не змогли оперативно перенаправити товар до Азії.
 9. Китайська PetroChina Co. не збирається купувати нафту, яку росія продає зі знижкою. Компанія продовжить купляти російський ресурс виключно в рамках діючих контрактів.

ІТ сфера

 1. TeamViewer оголосив про припинення роботи в рф. Існуючі ліцензії працюватимуть до кінця дії, але продовжити їх не можна. А неліцензійні з’єднання блокуватимуться.
 2. Компанія Google заборонила розробникам у росії завантажувати та оновлювати платні програми у Google Play.
 3. QIWI повідомила про припинення поповнення балансів App Store та iTunes для росіян. Поповнити баланс App Store та iTunes з QIWI Гаманця не можна через рішення постачальника послуги. Йдеться не про Apple, а про дистриб’ютора кодів для поповнення сервісів у росії.
 4. Китайські компанії, у тому числі виробник комп’ютерів Lenovo та виробник смартфонів Xiaomi, скоротили постачання до рф через побоювання потрапити під дію західних санкцій, а також під тиском постачальників.

Персональні

 1. Європейський Союз запропонував поширити санкції на Аліну Кабаєву, колишню гімнастку, яка очолює National Media Group і яка тісно пов’язана з путіним.

Спорт

 1. UEFA виключила російські футбольні клуби з Ліги чемпіонів та Ліги Європи.
 2. IFT виключила рф та білорусь із Міжнародної федерації тенісу.

Медицина

 1. Фармокологічна компанія з Польщі Polpharma припинила постачання медикаментів до рф та білорусі, крім дитячих товарів, препаратів, що застосовуються при гострих станах або лікуванні хронічних захворювань. Компанія припинила ввезення будь-яких лікарських засобів, активних інгредієнтів або іншої сировини для виробництва цих країн.
 2. ВООЗ розгляне питання закриття офісу в москві. Всесвітня організація охорони здоров’я розгляне резолюцію про закриття офісу Європейського регіонального бюро в москві.

Торгівля та розваги

 1. Мережа фастфуду KFC планує продати свій бізнес у росії.
 2. Німецька компанія GetYourGuide призупинила всю діяльність у рф, включаючи маркетинг та продажі. GetYourGuide – це онлайн-туристичне агентство та онлайн-маркетплейс для гідів та екскурсій.
 3. Американська компанія Live Nation Entertainment відмовилася від проведення заходів у рф і припинила всі бізнес-операції у цій країні. Live Nation просуває та керує продаж квитків на розважальні заходи у США та за кордоном.
 4. Фінансова технологічна компанія Revolut закриває офіс розробки у москві.
 5. Німецький інститут біогеохімії ім. Макса Планка заморозив фінансування, яке використовувалося для Північно-східної наукової станції, яка займалася вивченням танення льодовиків для відстеження тенденцій глобального потепління.
 6. Глобальний медіахолдинг Omnicom Group зі США залишає рф та працює з місцевими партнерами над продажем усіх своїх інвестиційних позицій. Компанія Omnicom займається маркетингом та корпоративними комунікаціями.
 7. Фінська компанія з виробництва хімікатів Kemira йде з російського ринку та припиняє всі операції в цій країні. Компанія виробляє хлорат натрію, за допомогою якого папір стає білим, придатним для використання.