Поточна аналітика

07.05.2022: інформація щодо поточних втрат рф внаслідок запроваджених санкцій

 1. Фінансова гвардія Італії в порту Маріна-ді-Каррара заарештувала так звану «яхту путіна» Scheherazade вартістю $750 млн. Влада країни заявила, що судно під прапором Кайманових островів і пришвартоване в Марина-ді-Каррарі давно перебувало під пильною увагою.
 2. Алжир збільшує постачання газу до Італії. Підводні трубопроводи до Іспанії та Італії забезпечили Алжиру 3 місце серед експортерів газу до ЄС. У квітні урядова делегація з Риму домовилася з президентом Алжиру про значне збільшення постачання. Після переговорів того ж місяця з Анголою та Республікою Конго про імпорт ЗПГ, Італія заявила, що залежність від російського газу закінчиться приблизно через 18 місяців.
 3. Європейські та американські банки готові до збитків на загальну суму понад 10 млрд. доларів у разі скорочення діяльності в рф або повного виходу з російського ринку.
 4. У березні поставки ноутбуків з Китаю до росії впали більш ніж на 40%, постачання смартфонів скоротилося майже на 66%, а телекомунікаційного обладнання – на 98%.
 5. Газпром втрачає ринок ЄС: скраплений газ йде з усього світу. Завдяки технології зрідження газу та океанським танкерам на світовий газовий ринок виходять нові країни. Сьогодні ЗПГ (LNG) виробляють практично всіх континентах. До 2022 року його головними покупцями були Японія, Китай, Південна Корея та інші країни Азії, але різкий стрибок цін підвищив привабливість європейського ринку. У ЄС зараз 26 терміналів щодо прийому ЗПГ, найбільше — в Іспанії.
 6. Невдовзі 4 плавучі СПГ-термінали будуть у ФРН. Компанія Uniper почала 5 травня будувати у Вільгельмсхафені причал для першого у ФРН плавучого ЗПГ-терміналу. Коли РФ 24 лютого вторглася в Україну, Німеччина була єдиною великою країною ЄС без власної інфраструктури для прийому танкерів із ЗПГ. Але вже у квітні уряд забронював 4 регазифікаційні судна. 2 можуть увійти в дію наприкінці 2022-го, два інших — до травня 2023-го.
 7. Берлін відновлює наповнення порожнього ПСГ Rehden. Найбільше у ФРН і в усьому ЄС підземне сховище газу Rehden з літа 2021 року було фактично порожнім. До квітня 2022-го воно належало “Газпрому”, але російський держконцерн спробував з порушенням закону продати свою дочірню компанію Gazprom Germania без дозволу уряду ФРН, після чого він до 30 вересня взяв під свій контроль усі її активи — і нарешті зайнялося заповненням цього ПСГ.
 8. Американська компанія Interactive Advertising Bureau призупинила дію ліцензій IAB у рф та білорусі. IAB розробляє галузеві стандарти рекламного бізнесу, проводить дослідження та надає юридичну підтримку індустрії онлайн-реклами.
 9. Польща перейде на Baltic Pipe. рф наприкінці квітня відключила газ Польщі, але Варшава і так не збиралася продовжувати довгостроковий контракт з “Газпромом”, що закінчується в грудні 2022 року. З осені ті самі 10 млрд куб. м на рік надходитимуть газопроводом Baltic Pipe з Норвегії через Данію. Найскладніша частина цього проекту за участю ЄС — прокладання труб дном Північного і Балтійського морів — завершилася наприкінці 2021 року.
 10. Балкани чекають на СПГ-термінал у Греції. Лідери Греції, Болгарії, Сербії та Північної Македонії разом із президентом Євроради Шарлем Мішелем 3 травня у північногрецькому порту Олександруполісі дали старт спорудженню плавучого ЗПГ-терміналу. Він буде з кінця 2023 року щороку постачати близько 6 млрд кубометрів газу до всіх цих країн. За планами оператора проекту Gastrade, друга регазифікаційна установка зможе постачати Молдову з Україною.
 11. Президенти Польщі, Литви та Латвії разом із комісаром ЄС з енергетики Кадрі Сімсон 5 травня ввели в дію 500-кілометровий інтерконектор GIPL потужністю 2 млрд куб. м, який поєднав польську газотранспортну систему, підключену до німецької, з литовською. А вона пов’язана з латвійською, естонською та фінською. Це забезпечить оперативне перекидання потрібних обсягів газу між країнами на північному сході ЄС.