Ситуація із платежами з рф через китайські банки не покращується, а навпаки погіршується. За даними російського «Коммерсанта», 80% платежів у китайських юанях, які намагаються російські фірми заплатити китайським – в основному за імпорт товарів до рф – блокуються (як правило, на 30-40 днів) і повертаються назад.
Основна причина – це указ Президента США, який дає можливість запроваджувати вторинні санкції проти фінансових організацій, які сприяють проведенню платежів з рф – у першу чергу, в інтересах російського військово-промислового комплексу. Але у червні 2024 р. коло осіб, які несуть ризик вторинних санкцій, було розширено, і до нього потрапили у т.ч. всі особи, які вже потрапили під санкції (у т.ч. багато російських великих перевізників, якими і транспортують імпортні товари).
російські компанії також жаліються, що в Китаї вже навіть виникло поняття «брудних юанів» – тобто тієї китайської валюти, яка надходить до Китаю з рф. Китайські банки з «брудним юанем» намагаються не працювати. Відповідно, це додатково ускладнює розрахунки російських імпортерів з китайськими контрагентами – російські компанії змушені шукати юань для оплати контрактів поза межами рф і російських банків.
Близько 30% усіх поставок товарів з Китаю до рф зараз вже проходить через т.зв. «торгові дома» – посередників, які відповідають і за проведення платежів, і за поставку товару. Доволі часто і платіж, і поставки йдуть через третю країну. Комісія таких посередників в середньому становить 3-10% вартості товару.
Але тут в рф назріває ще одна проблема. Якщо в ролі таких «третіх країн» виступали країни Центральної Азії, то тепер вже й банки цих країн починають масово блокувати платежі з рф.
Зокрема, протягом липня 2024 р. частка відмов у проведенні платежів з рф через банки Казахстану, Узбекистану, Киргизстану і Таджикистану зросла до 30% – у т.ч. у національних валютах цих країн. А середній строк проведення платежів зріс до двох тижнів.
Банки цих країн запитують все більш додаткових документів і пояснень щодо російських платежів – у т.ч. щодо компаній, в інтересах яких вони здійснюються, їх засновників, клієнтів, джерел походження коштів, тощо. І найбільше проблем при проведенні платежів виникає саме при оплаті товарів, які постачаються з Китаю до рф.
Але якщо по китайських банках відмови вже набули масового і системного характеру, то по банках країн Центральної Азії поки що все залежить від конкретних банків і навіть конкретних банківських працівників.
Раніше проблеми з проведенням платежів з рф виникали також і у банках з ОАЕ та Туреччини.