Тренди

Нова хвиля олігархізації України

Зміна влади в Україні в 2019 році призвела до потужних кадрових змін та ревізії державних політик практично у кожній окремій галузі. Рік при владі нової команди – досить значний термін, щоб спробувати відстежити ті зміни, які декларувалися під час виборчої кампанії. Сьогодні ми розпочинаємо серію публікацій, у яких експерти нашого Інституту запропонують своє бачення основних трендів розвитку країни: у зовнішній політиці, демократії, економіці, соціальній політиці, подоланні пандемії COVID-19, місцевому самоврядуванні, децентралізації та національній ідентичності

Автори: Василь Яблонський, Андрій Бульвінський, Андрій Дуда, Сергій Кисельов, Олексій Кордун, Олег Іванов


  • З олігархами проти… олігархів
  • Другий уряд Зеленського проти першого уряду Зеленського

Чинний президент прийшов до влади за активної підтримки олігархів, тому перебуває під їх нім прямим впливом і реалізовує їхні інтереси.

Формула домовленостей пакту про ненапад Зеленського з олігархами така: олігархи забезпечують Зеленському відносну керованість країни своїми кадрами і медійними ресурсами, він забезпепечує політичне прикриття від кримінального переслідування та блокує реформування країни, її рух у напрямку до ЄС та НАТО з метою збереження монопольного становища олігархів в економіці та їх доступу до ресурсів.

Олігархізація також є наслідком повної організаційної та управлінської неспроможності нової влади. Оскільки нова влада не мала ні власного бачення майбутнього, ні чіткого плану дій, ні людей чи структур в центрі і на місцях, в країні вакуум влади був заповнений олігархами, які наразі захопили ключові ресурси та позиції в країні.

Владі нема на кого спиратися, особливо в умовах падіння рейтингу Зеленського та довіри до влади в цілому. Тому головною її опорою стає старий олігархат, який в обмін на допомогу вимагає позаконкурентних преференцій на державному рівні та доступу до ресурсів.

Увійшовши у змову з олігархами, які контролювали державу та служили Росії до Революції Гідності і грабували Україну під час російської агресії, «команда Зеленського» фактично відкрила шлях до їхнього реваншу і перебрала на себе відповідальність за їх необмежені апетити в політиці та економіці.

І саме Зеленський, який отримав всю повноту влади через монобільшість у ВРУ та розстановку «своїх людей» (а фактично – людей олігархів) на різних щаблях влади, персонально відповідальний  за ситуацію в країні.

Зміна урядів зараз не має принципового значення. Не було ніякого «уряду Гончарука», немає «уряду Шмигаля» – був перший тимчасовий уряд Зеленського, тепер діє другий тимчасовий уряд Зеленського.

Будь-які зміни урядів в таких умовах – лише дешевий піар, перекладення відповідальності за повну некомпетентність президента та його оточення, своєрідна гра в доброго царя і поганих бояр.

І чергова зміна чергового тимчасового уряду відбудеться не внаслідок зміни політики чи аналізу його ефективності, а в разі коливання рейтингу Зеленського. Уряди й далі виконуватимуть суперечливі ролі хлопчиків для биття та провідника інтересів олігархів.

Їх головна місія цих урядів – зберегти і примножити статки своїх патронів та вберегти від ліквідації чи удосконалити існуючі корупційні схеми на основі «дерибану» державного бюджету.

В обох урядах Зеленського їх кадровий склад є результатом олігархічного консенсусу та динамічного протиборства кількох українських олігархів (Коломойський, Ахметов, Пінчук). Фактично, уряди складаються в різних пропорціях з топ-менеджерів цих олігархів.

16 березня 2020 р. В.Зеленський провів в Офісі президента публічно не анонсовану зустріч олігархів та крупних бізнесменів. Відомо, що ній були присутні 15 українських бізнесменів, у тому числі Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Олександр Ярославський, Андрій Веревський, Сергій Тігіпко, Владислав Чечоткін, Леонід Клімов, Віталій Гайдук, Андрій Ставніцер. Фактично, це далеко не повний перелік акціонерів нової влади.

Відомо також, що на цій зустрічі олігархи, фактично, поділили між собою Україну. За кожним з присутніх на зустрічі закріпили українські області, які цей бізнесмен «куруватиме»: від підтримки функціонування регіонального штабу з боротьби з вірусом до забезпечення медичними виробами і продуктами харчування найбільш соціально-вразливих верств населення в закріпленому регіоні.

За словами учасників зустрічі, області розділили так:

  • Рінат Ахметов – Івано-Франківська, Львівська, Донецька, Луганська; плюс міста, де він має вплив, як, наприклад, Кривий Ріг;
  • Ігор Коломойський – Запорізька область;
  • Ігор Палиця (на зустрічі присутній не був, але має давню історію особистих стосунків з Зеленським) – Волинська область разом з Коломойським і Тернопільська область (щоправда новий голова Тернопільщини начебто відмовився працювати з людиною Палиці);
  • Віктор Пінчук – Дніпропетровська область;
  • Андрій Веревський – Полтавська і Кіровоградська області;
  • Юрій Косюк – Вінницька і Черкаська області;
  • Андрій Ставніцер – Одеська область;
  • Олександр Ярославський – Харківська область.

Ставленики та союзники Ігоря Коломойського, який, за висновками журналістів-розслідувачів та міжнародної детективної компанії Kroll, підозрюється у виведенні 5,5 млрд. доларів із Приватбанку під час війни з Росією, контролювали апарат Офісу Президента, апарат Кабінету міністрів, міністерство внутрішніх справ, міністерство інфраструктури, Державне агентство резерву, Державну архітектурно-будівельну інспекцію.

Aassociated Press – головне американське джерело світових новин відразу ж написала про імовірний зв’язок між Олексієм Гончаруком та одіозним олігархом Ігорем Коломойським. “Деякі оглядачі вважають Гончарука креатурою Коломойського… Повідомляють про те, що він близький до Андрія Богдана, керівника офісу Зеленського, який має тісний зв’язок із олігархом”, – написала агенція, через що це припущення потрапило на сторінки кількасот медіа, переважно американських.

Топ-менеджер протягом 15 років медіагрупи Віктора Пінчука StarLightMedia очолив Міністерство гуманітарної політики, громадський лобіст його нафтогазових інтересів очолив Державну службу геології та надр. У лютому 2020 року інший під контроль іншого ставленика Пінчука потрапила Укрзалізниця.

Формування другого тимчасового уряду Зеленського (Шмигаля) в березні 2020 лише закріпило принцип поділу влади між олігархами та спонсорами президентської кампанії Зеленського.

Його склад демонструє лише розширенням участі Ахметова в пайовому пакеті цього «акціонерного товариства з обмеженою відповідальністю».Про це, зокрема, йдеться в статті Financial Times під назвою «Українські олігархи борються за вплив на президента». FT пише, що Ахметов потрібен Зеленському в його прагненні завершити війну на Донбасі. Це пов’язано з тим, що олігарх, у разі повернення окупованих територій під контроль України, може запропонувати гарантії зайнятості тисячам людей. Автор статті процитував якогось західного дипломата, який передбачає, що Ахметов стане частиною будь-якої угоди на Донбасі.

Лояльність Ахметова до Зеленського підтверджує тональність і оцінка команди президента Зеленського на телеканалах олігарха, що підтверджує і Detector Media.

При цьому провідні позиції і в другому уряді зберігаються за Ігорем Коломойським. Зокрема, новий прем’єр-міністр Денис Шмигаль пов’язаний з обома олігархами.

Міністр Кабінету міністрів – Дмитро Дубілет, колишній IT-директор Приватбанку часів Коломойського. Він є сином Олександра Дубілета, колишнього керівника правління ПриватБанку. Д. Дубілет працював в “Приватбанку” на той момент, коли Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов були головними акціонерами цього банку.

За даними екснардепа Сергія Лещенка, Олексій Чернишов, міністр розвитку громад та територій, також пройшов “оглядини” в Ігоря Коломойського. Сам Чернишов заявив, що з олігархом не знайомий і назвав це “повною нісенітницею”. Однак фактом є те, що Чернишов, за даними журналістів-розслідувачів, щедро підтримував коштами виборчі кампанії Зеленського і «слуг народу».

Батько міністра оборони Андрія Загороднюка, Павло Загороднюк, є власником та головою наглядової ради “Групи Надра”, яка займається видобутком нафти і газу. Також з весни цього року він значиться у складі наглядової ради “Укрнафти”, близької до олігарха Ігоря Коломойського.

«Вічний міністр» А.Аваков також має особливо теплі стосунки з Ігорем Коломойським, з яким вони зустрічались у день інавгурації Зеленського.

А міністр інфраструктури – Владислав Криклій – був начальником Головного сервісного центру МВС України та радником міністра Авакова.

Пінчук поступово втрачає свій вплив, у той час як Ахметов за всяку ціну намагається стати ближчим до Зеленського і послабити вплив на нього свого давнього суперника – Ігоря Коломойського. При цьому якщо Ахметов отримав свого прем’єра, то Коломойський замінив незручного для нього Генпрокурора, а також Данилюка, Маркарову та ін., які стояли на шляху повернення «Приватбанку» олігархові. Не виключено, що наступним у черзі може стати голова НБУ Я.Смолій.

Прізвища, які спливали як ймовірні члени КМУ (І.Тігіпко, О.Шлапак, І.Плачков, В.Хорошковський), а також увійшли до його остаточного складу (І.Ємець, І.Уманський), чітко вказували на напрям кадрових пошуків – серед старої олігархічної гвардії, яка часто пов’язана з періодом президентства Януковича. Frankfurter Allgemeine Zeitung звертає увагу на те, що в уряді Шмигаля майже нема молодих людей, а натомість є «чимало ветеранів української політики».

У міністерстві охорони здоров’я посилюється вплив «королів» фармацевтичного ринку. Новий міністр Ілля Ємець у 2010 був помічений у зв’язках з фаворитами державних закупівель ліків. До того ж, міністр має конфлікт інтересів, оскільки його дружина заробляє на медичних послугах.

17 березня 2020 р. Верховна Рада призначила міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка. За даними сайту Latifundist, з 2013 року Петрашко працював в агрохолдингу Ukrlandfarming Олега Бахматюка – кіпрському офшорі, який контролює всі компанії, що входять до цього холдингу, і один з найбільших орендаторів земель сільсько-господарського призначення. Сам Бахматюк переховується у Австрії від кримінального перслідування, яке, за його словами були відкрито з подачі екс-голови ОПУ Андрія Богдана.

У визначенні впливу олігархів на уряд важливо не тільки те, що він роблять, але й чого він не робить.

Так уряд не заперечував і не робив жодних заяв з приводу ініціатив імпорту електроенергії з Росії ставленика Коломойського, голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, нардепа від «Слуги народу» Андрія Геруса, хоча саме він мав би першим виступити проти знищення української економіки.

«Команда Зеленського» також «до останнього» затягувала ухвалення закону, який перешкодить поверненню олігархам націоналізованого у 2016 році «Приватбанку», що є однією з ключових вимог мільярдного кредиту МВФ, що досі лишається невиконаною.

Домінування інтересів олігархів в політиці Зеленського бачать і за кордоном. Більшість іноземних видань єдині в думці про те, що президенту Володимиру Зеленському поки не вдається виконати одну зі своїх ключових обіцянок: знизити ступінь впливу олігархів на процеси в Україні.

Агентство Блумберг зазначає, що нова програма з МВФ на 5,5 млрд доларів США вже затримується на кілька місяців через побоювання Фонду про вплив на владу з боку олігархів. «Є побоювання з приводу відставки міністрів, які подобалися інвесторам, а також головного прокурора, якого підтримували західні донори та місцеві активісти. Побоювання полягає в тому, що нові чиновники пророкують повернення величезного впливу мільярдерів України на політику. Спекуляції про зв’язки між Зеленським та колишнім діловим партнером Ігорем Коломойським зберігаються, незважаючи на численні спростування з боку обох».

У статті The Washington Post Ukraine’s Zelensky replaces prime minister in second government shake-up in a month (Президент України Зеленський змінює прем’єр-міністра у другій ротації влади за місяць) автор задається питанням: навіщо було саме зараз міняти перевірених та здібних міністрів? «Ротація уряду сталася через кілька днів після того, як у Києві відбулися переговори з місією Міжнародного Валютного Фонду про схвалення кредитної програми на 5,5 млрд доларів». У статті також акцентується на тому, що новий прем’єр пов’язаний із «найбагатшим мільярдером України» олігархом Рінатом Ахметовим. «Зв’язки Шмигаля з Ахметовим можуть викликати питання про те, чи виконає Зеленський передвиборні обіцянки по витісненню олігархів з політики».

Автор статті New Cabinet In Ukraine Points To Pivot In Economic Policy (Новий уряд в Україні вказує на зміну економічного курсу) у Forbes називає перезавантаження українського Кабміну закінченням драматичного періоду політичної турбулентності у країні. Посилаючись на експертні оцінки, журналіст говорить не тільки про зрушення нового Кабінету «в бік більшого популізму», а й про зміцнення впливу «груп олігархів, які роками міцно тримають економіку України».

«Прем’єр Гончарук хотів обмежити вплив олігархів, і розсварився із президентом Зеленським. Тепер він іде», – пише Süddeutsche Zeitung про відставку уряду Олексія Гончарука. Звільнення і заміна також інших міністрів – закордонних справ, фінансів, оборони, а також “украй важливого для України генерального прокурора”, пише видання, відбувається на тлі різкого падіння рейтингів Зеленського та посилення впливу українських олігархів. 

На небезпеку повернення олігархів у політику вказують і різноманітні європейські інституції.

Так, депутати Європарламенту, які підтримують євроінтеграційні прагнення України, звернулись із заявою до української влади через спроби звільнити керівника Національного антикорупційного бюро Артема Ситника. Відповідний документ опублікувала у Facebook заступниця голови делегації ЄП в парламентському Комітеті асоціації ЄС-Україна Віола фон Крамон-Таубадель.

Раніше посли країн “Великої сімки” закликали українську влади дотримуватися чинного законодавства і не застосовувати його вибірково при обранні та звільненні керівництва антикорупційних органів.

Сам Володимир Зеленський в інтерв’ю Bloomberg Quint стверджує , що українські олігархи не мають ніякого впливу на уряд країни. «Їм належить 70-80% активів у цій країні. Кожен менеджер в Україні працював на одного з них або якось пов’язаний з одним із них. І вони наймають найкращих – ми повинні це розуміти», – сказав Зеленський.