Поточна аналітика

Чергова брехня про боротьбу з коронавірусом у виконанні Зеленського

За час пандемії українці вже звикли до того, що заяви Зеленського щодо протидії коронавірусу не відповідають дійсності.

Чинний президент вже розповідав про мільйони масок, закуплених за державний рахунок. Він навіть урочисто зустрічав літак «Мрія» в аеропорту Бориспіль. Щоправда, згодом з’ясувалося, що масок закуплено набагато менше, при цьому лише частина з них – за державний кошт. А решта – то комерційний вантаж. І саме його піарив Зеленський.

Тепер ситуація повторює з вакцинами.

25 січня Зеленський голосно заявив: «Ми очікуємо, що незабаром до України надійде 1 млн. доз вакцини. Перший мільйон. Від провідної міжнародної компанії. Деталі зможемо озвучити найближчим часом». Щоправда, як і в попередніх випадках, ні що за компанія, ні коли настає цей «найближчий час» в абсолютних цифрах, Зеленський «забув» уточнити.

А ще – що ситуація є «стабільною, контрольованою і не такою загрозливою, як навесні».

Сьогодні міністр Степанов, теж відомий «правдоруб», уточнив, що перші вакцини надійдуть не раніше середини лютого. Це 117 тисяч доз вакцини виробництва компанії “Pfizer”. Тобто трохи менше, аніж 1 млн. Але добре вже те, що теза про провідну міжнародну компанію підтвердилася.

Очікується також вакцина компанії «AstraZeneca» у кількості від 2,1 млн. до 2,7 млн. доз. Але строки її постачання наразі дуже туманні. Орієнтовно – протягом першого-другого кварталі 2021 року”.

До цього, 29 грудня на своїй прес-конференції Степанов говорив, що перша партія вакцини проти коронавірусу за програмою COVAX надійде в Україну в березні 2021 року і становитиме 1,2 млн. доз. В.о. глави Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я Ігор Кузін повідомив, що почати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року.

За час цей час (станом на 31 січня 2021 р.) у США введено вже понад 31 млн. доз вакцин, у Китаї – понад 22 млн., у Британії біля 10 млн., в Ізраїлі – біля 5 млн. Сусідня Польща закупила 85 млн. доз вакцини від коронавірусу, дозволить вакцинувати 50 млн. осіб. – тобто більше, аніж офіційно проживає поляків в цій країні. І станом на 28 січня у Польщі вакциновано вже понад 905 тис. осіб.

В Україні – 0. Це, звичайно, якщо не рахувати, щеплень високопосадовців контрабандно заезеною вакциною, інформацію про яку озвучив М. Бродський у своїй колонці на «Обозревателе».

У інтерв’ю для «Axios on HBO» та «Голос Америки» Зеленський жаліється, що «не є в пріоритеті країн світу, які отримують вакцини, як всі інші».

При цьому чинний глава держави навіть не усвідомлює провал кампанії вакцинації в Україні, який стався винятково через бездіяльність та непрофесіоналізм чергового тимчасового уряду Зеленського. Через злочинне зволікання керівництва держави та не зовсім зрозумілі з точки зору здорового глузду та доброчесності наміри керівництва МОЗ, Україна провалила контрактування вакцин, що загрожує зривом вакцинації у майбутньому.

Самостійно Україна спромоглася домовитися лише про 1,913 млн доз вакцини від китайської компанії Sinovac Biotech, яка добре, ящо надійде до України у березні. 8 млн доз вакцини Україна отримає в рамках ініціативи COVAX.

За словами керівника ДП «Медзакупівлі» А. Жумаділова, у середньому в світі на 1 людину замовлено 1 дозу вакцини. Таким чином, для України сьогодні виробники мали б зарезервувати 40 млн. доз вакцин, щоб ми не були в світових аутсайдерах. За винятком 8 млн. доз по COVAX, замовлення на комерційній основі мало б сягнути 32 млн. доз. Натомість станом на 29 грудня Україна мала реальний 0. Наразі підтверджених доз Україні вистачить для вакцинації приблизно 5% населення. Для порівняння – Канада і Великобританія зарезервували більше ніж утричі більше, ніж потрібно для щеплення свого населення. Для більшості розвинених країн відсоток потенційного охоплення складає 183%.

У той же час Ізраїль, де вакцинація почалася ще 19 грудня 2020 р., поставив перед собою амбітну мету першим у світі вийти з епідемії COVID-19, зокрема, вакцинувати всіх громадян Ізраїлю віком від 16 років до кінця березня. Ізраїль – п’ята країна, що офіційно оголосила про масову вакцинацію від COVID-19 після Великої БританіїСША, Канади, а також Росії.

Решті українцям треба розраховувати або на вакцини від коронавірусу, які напряму у виробників закуплять фармацевтичні кампанії і привезуть до аптек та приватних клінік, або чекати, поки вакцину купить держава за бюджетні гроші.

Про це, до речі вже заявив головний санітарний лікар Ляшко. Йдеться про українців 18-59 років, які не належать до групи ризику.

Але навіть країни третього світу встигли законтрактувати вакцини для своїх громадян у кількості, достій для вироблення загального імунітету.

Україна ж в особі Зеленського, наче маленька дитина, жаліється на «великих дядь», які не дають їм вакцини.