Поточна аналітика

Армію залишають і без грошового забезпечення, і без зброї

Попри обіцянки, підвищення грошового забезпечення для воїнів у 2022 р. поки що не передбачено. Запланованих витрат Міністерства оборони у розмірі 131 млрд грн на 2022 рік вистачить, в кращому разі, лише щоб платити військовим на рівні 2019-2020 років.

Заплановані у бюджеті на 2022 р. 131 млрд грн на видатки Міноборони – це лише 55% від того, що просило оборонне відомство на наступний рік. Зокрема, у пропозиціях направлених Міноборони до Міністерства фінансів йшлося, що на запровадження нової системи грошового забезпечення необхідно передбачити додаткові 39,78 млрд грн. Загалом на 2022 рік відомству потрібен бюджет у 238 млрд, проте уряд був готовий виділити – та по факту виділив – лише половину цієї суми.

Під час розгляду проекту Державного бюджету на 2022 р. Міністерству оборони України для грошового забезпечення передбачені видатки на в сумі лише 62,5 млрд гривень (з загального бюджету 131 млрд), замість реальної потреби у 93,0 млрд. Таким чином, грошове забезпечення зможе зрости хіба що на 10%-11%, замість обіцяних 60%.

Нагадаємо, що на сьогодні грошове забезпечення солдата на 27% менше середньої зарплати по Україні, а зарплати військовим останній раз підвищували ще за президенства Порошенка.

Відповідаючи на питання депутатів від опозиції, прем’єр-міністр від монобільшості Зеленського Денис Шмигаль заявив, що нічого не знає про існування боргу, і що боргів по виплатах військовим немає і бути не може, а бюджету ЗСУ цілком достатньо, хоча ще станом на 27 вересня заборгованість Міноборони щодо виплати військовослужбовцям Збройних Сил України обов’язкових видів грошового забезпечення зросла до 2,325 млрд грн.

Лише 8 жовтня Верховна Рада схвалила в цілому законопроект № 6052, який передбачає виділення Міноборони додаткових 3,8 млрд грн для погашення боргів по виплатах військовим. Станом на 12 жовтня закон ще не був підписаний президентом.

Але навіть в разі набуття законом чинності та виділення відповідних коштів, вони не вирішують ситуації з заборгованістю. Адже загалом на утримання армії у 2021 році не вистачає 7,1 млрд грн, про що повідомив заступник міністра оборони Олександр Носов, а згодом підтвердив і міністр. З них на грошове утримання – до кінця поточного року не вистачає 5,7 млрд грн.

Нестачу коштів вирішуватимуть за рахунок обороноздатності країни. Відповідно до згаданого закону № 6052 250 млн грн заберуть з закупівлі озброєння і будівництва житла. Решту 1,6 млрд Міністерству також доведеться перерозподіляти з інших статей.

Так, Заступник міністра оборони Олександр Носов повідомив, що економлять на закупівлях пального, щоб вистачило грошей платити військовим грошове забезпечення. Невідомо, чи правда це. Але факт, що менше, аніж за три місяці до нового року пального для Збройних Сил України закуплено лише на третину від суми, яку держава надала для цієї мети.

Цинізм чинної влади полягає у тому, що цим же законопроектом було виділено додаткових 15 млрд. (тобто приблизно учетверо більше) на «Велике крадівництво», яке стало джерелом для активного «дерибану». Навіть на свої округи депутати передбачили більшу суму (4 млрд. грн.), аніж для армії.

Таким чином, в умовах загострення гібридного протистояння з Росією військових залишають і без належних виплат, і без житла, і без пального, і без зброї.