Поточна аналітика

Навколо питання одноразових виплат підприємцям у розмірі 8 тис. грн.

  • Заступниця глави Офісу президента Юлія Ковалів повідомила, що підприємці та наймані працівники мають отримати одноразові виплати в розмірі 8 тис. грн за втрату прибутку і роботи через посилення карантину до 8 січня.
  • Ухвалені 9 грудня постави уряду навіть ще опубліковані. Підприємцям обіцяють надати можливість подавати відповідні заявки на компенсацію «з наступного тижня» – для того, аби до 8 січня (дня початку нового локдауну) їх виплатити. Заявку на вплати можна буле подати лише до 21 грудня. Тобто у кращому разі на це буде всього 5 робочих днів!
  • Однак, враховуючи темпи прийняття рішень урядом, немає жодних підстав вірити у можність виконати ці обіцянки. Передусім, «наступного тижня» поняття дуже неконкретне. Це може 14-те грудня, а може бути і 18-те….
  • У владі, вочевидь, розраховують, що більшість підприємців не встигнуть цього зробити у визначені короткі терміни (та ще й наприкінці року, коли й так всього багато потрібно вирішити), а після свят вже не матимуть на протестні виступи через обмеження, пов’язані з локдауном. Варто нагадати, що потенційно йдеться про щонайменше 1,2 млн. осіб. Обробити таку кількість запитів за 5 робочих днів навіть в кращі часи було б проблематично.
  • Але питання навіть не в цьому. 8 тис. грн. – це дрібна подачка до десятків тисяч підприємців, чий обіг на місяць без обмежень становив 200-500 тис. грн. на місяць. 8 тис. грн. – це виручка за день маленької кав’ярні площею 10 кв. м.
  • До речі, підтримка культурної і креативної індустрії була одним з провідних гасел президентської партії «Слуга народу». Але ухвалений закон про податкові пільги для сфери культури, туризму та креативних індустрій на час карантину вирішує лише інтереси «95-го кварталу».
    • Для порівняння: У Польщі цього року виділили 400 млн. злотих (трохи більше $100 млн) на підтримку культури та збереження робочих місць у культурній сфері. Уряд Литви виділив €16,35 млн. на підтримку культурних та мистецьких організацій, а також митців – серед них підтримка через перенесення подій чи інших активностей, підтримка розвитку нових продуктів, індивідуальні гранти для митців і працівників культури на три місяці (€600 на місяць) тощо. Ще близько €30 млн литовці виділили культурним установам – урядовим та органів місцевого самоврядування – для підтримки та продовження функціонування.