Поточна аналітика

Блокування ДПСУ податкових накладних

Спілка українських підприємців (СУП) звернулася до Президента України із заявою щодо масового і безпідставного блокування Державною податковою службою податкових накладних на податок на додану вартість.

За даними СУП, станом на зараз по всій Україні заблоковано понад 2 млн. податкових накладних. Близько 11 тис. платників ПДВ  отримали статус «ризикового платника», який по суті унеможливлює подальшу діяльність бізнесу і може призвести до масових банкрутств.

“Одним з найпроблемніших питань, з яким найчастіше звертаються члени Спілки, є безпідставне блокування Державною податковою службою України податкових накладних з податку на додану вартість, відмова приймати таблиці платника податку та тривалі процедури, які необхідно пройти для оскарження незаконних дій контролюючого органу та захисту власних інтересів у судах”, – наголосили в Спілці українських підприємців.

В СУП підкреслили, що ситуація стала «особливо критичною для бізнесу» після нещодавнього внесення урядом змін до постанови КМУ №1165 від 11.12.2019 р. “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, які “призвели до неможливості нормальної діяльності підприємств через масові відмови у реєстрації податкових накладних”.

На думку Спілки, більшість блокувань є нелогічними, виходять за межі розумних критеріїв і створюють перешкоди саме для чесного бізнесу, і абсолютно не мають ефекту для руйнування схем ухилення від сплати ПДВ.

Серед іншого під блокування підпадають податкові накладні при операціях із повернення товару – навіть на незначні суми. При цьому процедура розблокування таких декларацій занадто обтяжлива (треба складати пояснення, подавати відскановані документи з підписами і печатками, тощо).

За даними СУП, розгляди судових позовів до ДПС щодо податкових накладних тривають в середньому півтора роки. І 97% з них завершуються рішенням на користь підприємця. При цьому держава несе ще й витрати, пов’язані з судовим процесом, які часто перевищують 10 тис. грн. за кожен позов.

Заяву Спілки українських підприємців підтверджує і петиція на сайті Президента України – №22/167520-еп, оприлюднена 24 жовтня 2022 р. і яка вже набрала вже близько 14 800 підписів. «При реєстрації податкових накладних за жовтень 2022 року, почалися нові масові блокування ПН (знову змінені формули в програмі податкової для блокувань ПН – підозрюють бухгалтери по масовим блокуванням звичайних операцій), при чому блокуються ті операції (особливо послуги), що є постійними для підприємств (блокується 90% від загальної кількості ПН у платника податків)» – заявлено в петиції.

Також бухгалтери жаліються, що сервер ДПС працює лише в будні дні і лише з 8 до 18 години, при тому що час реєстрації податкових накладних в кращому випадку триває не менше 4 годин і не подовжується, коли закінчується робочий день. Абсолютно незрозуміло, чому сервер не може працювати і реєструвати податкові накладні цілодобово (тим більше, що раніше він працював цілодобово).

Зважаючи на все вище зазначене пропонуємо звернутися до уряду і ДПС з вимогою підтримати пропозиції СУП щодо 1) автоматичної реєстрації заблокованих податкових накладних протягом 30 днів з дня їх подачі, 2) запровадження обов’язку ДПС надання мотивованої відповіді у разі блокування накладних, 3) запровадження відповідальності працівників ДПС за неправомірне блокування накладних, а також 4) щомісячну публікацію даних щодо кількості заблокованих накладних.

Також пропонуємо 1) переглянути зміни до постанови уряду №1165, які суттєво ускладнили процес реєстрації податкових накладних, 2) на час дії воєнного стану зупинити (чи принаймні суттєво обмежити) практику блокування податкових накладних, надання статусу «ризикових платників», 3) зробити процес подачі і реєстрації податкових накладних максимально зручним для платника ПДВ, у т.ч. забезпечити цілодобову роботу відповідного сервера ДПС, 4) зважаючи на наявні проблеми зі світлом, подовжувати процес реєстрації податкових накладних, не штрафувати бізнес за незначні (до тижня) запізнення із подачею декларацій. У разі наявності проблем із роботою сервера ДПС подовжувати на відповідний строк процес реєстрації податкових накладних.