Поточна аналітика

Блокування карток та штрафи за «нетипові» перекази коштів

Інформація в деяких медіа про штрафи за переказ із картки на картку свідчать про необхідність розумного підходу до фінансових операцій у цей важливий час.

Наприклад, понад 400 тисяч гривень – це сума, яка обов’язково перевіряється фінмоніторингом, але на сьогодні навіть невеликі транзакції можуть бути під прицілом контролю.

Наприклад, банк може заблокувати картку або конкретний переказ, якщо буде помічено нетипове використання рахунку, коли: на рахунок раптово стали переказуватися значні суми, або кошти надходять систематично з рахунків різних людей, які не є родичами або пов’язаними з власником рахунку особами.

Якщо людина не зможе пояснити такі надходження на свою картку, або буде доведено, що людина займається нелегальною торгівлею без реєстрації, її можуть оштрафувати на суму від 17 до 34 тисяч гривень. Також можлива конфіскація: продукції, знарядь виробництва, коштів, отриманих унаслідок незаконної торгівлі.

Але система штрафів неспроможна враховувати складності ситуацій, з якими зіштовхуються громадяни у час війни. Багатьом людям ці перекази стають засобом забезпечення родин та близьких на фронті.

Крім того, велика кількість «малих» волонтерів, що приймають платежі для допомоги військовим і рідним на фронті, можуть стикнутися з непередбачуваними перешкодами через обмеження фінансових операцій. Банки, проводячи фінансовий моніторинг, повинні враховувати контекст війни та готовність громадян допомагати. Водночас, необхідно розробити механізми для перевірки сум та операцій, що дозволять уникнути надмірних обмежень та штрафів для недопущення зловживань.

Додаткові обтяження і втручання у приватні справи людей мають бути скасовані.