
Реформований за часів Петра Порошенка Верховний суд виступив проти блокування судової реформи з боку Офісу Президента Зеленського. Так, Голова Верховного суду Всеволод Князєв заявив, що критичні висловлювання заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова щодо кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя могли зашкодити судовій реформі.
- Пряма мова Князєва: «Якщо наше євроінтеграційне завдання було сформувати Вищу раду правосуддя, а один із керівників ОП фактично критикує ті етапи процесу, які закладені в реформу ВРП – це демотивує суддів на участь у з’їзді, на обрання нових членів ВРП. Як результат – це могло стати причиною провалу формування Вищої ради правосуддя і невиконання другої євроінтеграційної вимоги в переліку вимог, які були надіслані Єврокомісією. Тому я ці дії можу розцінювати більше як деструктивні».
Це вже не перший скандал, фігурантом якого виступає А.Смирнов.
- Сам Смирнов не приховує, що давно знайомий заступником керівника АП в часи президентства Януковича Андрієм Портновим, який як відповідав за судову систему. Наразі він перебуває в бігах та під санкціями США. Але для для нього зрадник і підсанкційна особа – висококласний юрист.
- Один з авдвокатів Майдану, Смирнов з 2015 року чомусь захищав в судах впливових ексрегіоналів, зокрема колишнього міністра юстиції Олену Лукаш і колишнього главу фракції Партії регіонів Олександра Єфремова.
- Разом з другом і однокурсником Лукаш Іващенком А. Смирнов створив у 2017-му адвокатське обʼєднання Smyrnov Law Office. Адвокати захищали Олександра Кацубу (корупціонер з «Нафтогазу»), Михайла Охендовського (фігурував у справі «чорної бухгалтерії» Партії регіонів), Юрія Цаплієнка (хабарник з Сумщини), чорних політтехнологів Володимира Петрова та Олександра Барабошка, колаборанта Ігоря Гужву та бради участь у спецоперації проти Сергія Пашинського (справа Хімікуса).
- Роками захищаючи регіоналів, Смирнов і сам нерідко повторював їхню риторику: він багато й часто критикував попередню команду Петра Порошенка. Пʼятого січня 2018 року він першим написавпро «поїздку Порошенка у відпустку на Мальдіви». Цю новину відразу підхопив антиукраїнський сайт «Страна.ua» (закритий через свою колаборантську позицію). У березні 2018-го Смирнов купив на аукціоні картину заступника головного редактора «Страни» Світлани Крюкової із зображенням тепер уже екснардепа Антона Геращенка.
- Андрію Смирнову закидають політичний вплив на хід резонансних справ. Цього року колишній прокурор у справі активіста Сергія Стерненка під присягою заявив, що начебто від імені заступника керівника ОП були вказівки, як йому діяти у справі.
- Фігурант скандалу «Трубу прорвало». В епізоді від 19 липня 2019 р. людина з голосом Смирнова розповідає особі з голосом Труби, як треба поводитися із суддею Чаусом.
- Нещодавно журналіст Ткач повідомив, що брат заступника керівника Офісу Президента Андрія Смирнова Ігор Смирнов торік придбав апартаменти в елітній новобудові у Львові, земельну ділянку в Карпатах, паркомісце у Києві, а ще Volkswagen Multivan, BMW і мотоцикл. Журналіст припускає, що ніде не працюючий брат А.Смирнова може таким чином таким чином «вкладати» отримані злочинним шляхом кошти заступника глави ОП.
Серед фундаментальних умов для вступу України до ЄС є реформування судів і боротьба з корупцією. І саме ці дві сфери 2 лютого 2023 р. на спільному засіданні уряду України та Єврокомісії комісар Олівер Варгеї назвав найбільш проблемними у виконанні рекомендацій нашою державою.
Чи не тому, що такі як Смирнов відповідають за реформування судів, наразі Україна не реалізувала повністю жодної з реформ, необхідних для вступу до ЄС, як зазначає у своєму дослідженні Центр «Нова Європа». При цьому з усіх реформ найбільше погіршилась оцінка реформування Конституційного Суду (2 бали з 10 можливих).
- Як відомо, 20 грудня 2022 року Президент підписавзакон 7662, яким мала бути змінена процедура добору суддів Конституційного Суду.
- Експертне середовище відразу виступило з вимогою змінити закон, оскільки він, по-перше, суперечитьвимогам міжнародних партнерів, а отже ставить під загрозу євроінтеграцію. Адже передбачений законом механізм відбору суддів не відповідає критерію, тож його вже неодноразово закликали змінити ЄС та Венеціанська комісія. По-друге, він відкриває шлях до обрання до КСУ суддів, які діятимуть не в інтересах правосуддя, а в інтересах влади або окремих політиків.
- Венеційська комісія офіційно відмовилась від призначення своїх членів до Дорадчої групи експертів (ДГЕ) за проблемним законом – до моменту виконання владою України відповідних рекомендацій.
Забезпечення справедливого правосуддя передбачає докорінну реформу судової системи. Потрібно забезпечити незалежність судів від політичного впливу та покращити процес відбору суддів.
- Незалежність судів та суддів передбачає, зокрема, адміністративну автономію судів та їх належне фінансування, включно з адекватною оплатою праці суддів. Такі дії строять передумови для зменшення корупції в судовій системі, підвищення кваліфікації суддів та забезпечення їх етичної поведінки. Необхідно встановити ефективну систему дисциплінарної відповідальності за порушення етичних та професійних стандартів серед суддів.
- Вдосконалення потребує й існуюче законодавство. Передусім варто переглянути процедуру розгляду справ про корупцію, злочинів проти національної безпеки, а також справ, пов’язаних із правами людини.
- Лише швидке й належне виконання цих «домашніх завдань» створить умови для якнайшвидшого входження України до ЄС.
Але судова реформа – це не лише крок до забезпечення справедливості у розгляді судових справ. Це реальний внесок у економічний розвиток держави. Жодні інвестняні не замінять реальних змін у верховенстві права. Україна не буде інвестиційно привабливою для світу, доки вона не стане правовою державою, у якій підприємцям не доводиться регулярно захищати власний бізнес від силовиків і самої ж держави.
Потрібно також усунути вплив на прийняття рішень осіб, щодо яких є підозра у корупції та співпраці зі зрадниками України.