Поточна аналітика

Борги по зарплаті складають понад 4 млрд грн

За даними Державної служби статистики станом на 1 листопада 2021 року заборгованість із виплати заробітної плати становила 4007,4 млн.грн. Порівняно з 1 січня 2021 року заборгованість зросла на 53.4%. Така тенденція спричинена неефективними діями влади в соціальній та економічній сфері. По суті, влада нічого не робить для ліквідації заборгованості перед людьми. При цьому влада звітує про те, що економічна ситуація в країні покращується. Зокрема, на днях, Міністр економіки Юлія Свіриденко заявила, що Україна завершує 2021 рік з найвищим доларовим ВВП за всю свою історію (орієнтовно 195 мільярдів).

Але для людей, це покращення, аж ніяк не відчутне, а ось зростання заборгованості по зарплаті відчутно дуже добре. Якщо рахувати, що середній рівень зарплат станом на жовтень 2021 року становить 14 045 грн. то більше як 285 тис працівники не отримали зарплатню. Але ж таку зарплату отримують не всі і не у всіх регіонах. Якщо ж брати до уваги мінімальний рівень зарплати в 6 тис грн, то вже майже 668 тис працівників не отримують зарплати. Це катастрофічна ситуація, на яку влада протягом 2021 року ніяк не реагує.

Варто звернути увагу ще на інший кричущий момент: заборгованість по зарплаті у сфері охорони здоров’я та надання соціальної з 1 січня 2021 року зросла на 550.6%, тобто у 5.5 разів. І це зважаючи на епідеміологічну ситуацію в країні, на фоні третьої хвилі розповсюдження коронавірусної інфекції і на навантаження, яке зараз лягло на медичний персонал.

Такі темпи зростання боргів із зарплат у медицині можна вважати, як катастрофу на тлі третьої хвилі епідемії Covid-19.

Зростання боргів із зарплат в свою чергу підштовхує медичних працівників або їхати на заробітки в інші країни, або змінювати сферу своєї діяльності, що ще більше створює критичну ситуацію в медицині.

Влада зобов’язана на сьогодні кинути усі сили на подолання проблеми неконтрольованого зростання заборгованості із зарплати, яка перевищує 4 мільярди грн, і вживати ефективних заходів для її скорочення, в першу чергу у сфері охорони здоров’я, де зростання складає 550% з початку року.

Невирішення проблеми із заборгованості по зарплатам медикам спричинить непоправимі наслідки у сфері охорони здоров’я, лікарі не встигатимуть лікувати хворих, і більшість не зможе отримати гідну невідкладну медичну допомогу і лікування.