Поточна аналітика

Боротьба з коронавірусною інфекцією не в пріоритеті влади

За офіційними даними, за 3 лютого 2021 року зафіксовано 43 778 нових випадків захворювання на СOVID-19. Зростання йде швидкими темпами і цифри є загрозливими. Проте, від держави, окрім голої статистики на кількість захворювань, одужань, смертей від СOVID-19, вже нічого не чути. Не має жодних нових ініціатив щодо боротьби з розповсюдженням цього недугу, а місцева влада навіть не спішить запроваджувати карантинні обмеження.

В даному разі мова не може йти про неефективність уряду у боротьбі з хворобою, а скоріше треба говорити про певний саботаж у роботі. Україна по розпосюдженню хвороби повторює шлях деяких інших країн Азії і Європи. Тобто спочатку темпи розповсюдження СOVID-19 зростають в інших країнах, і уряд може побачити та проаналізувати шляхи приборкання розповсюдження цього вірусу.

Завдяки тому, що Україна повторює шлях інших, в уряду є можливість спланувати політику боротьби з розповсюдженням коронавірусної інфекції, подолання кризи із переповненими лікарнями, обсяги необхідної вакцинації і т.п., крім того, можуть побачити і повторити ефективність політики із підтримки бізнесу у період карантинних обмежень. Однак, як бачимо уряд не копіює жодної позитивної практики з інших країн.

Більше того, про саботаж свідчить і інша інформація про невикористання коштів державного бюджету у 2021 році.

Так, за результатами 2021 року Державною казначейською службою здійснено бюджетних видатків на суму 1,49 трлн грн, тоді як річний план передбачав витрати в сумі 1,54 трлн грн. Таким чином сума невитрачених коштів дорівнює 53,8 мільярдів.

При цьому є 19 бюджетних програм, на які планували витратити бюджетні кошти, однак за підсумками року використання коштів по них взагалі не здійснювалось. Загальна сума таких програм становить 2,5 млрд грн. Найбільшими серед них є:

  • Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками – 1,17 млрд грн.

  • Резервний фонд – 420,7 млн грн.

  • Субвенція з держбюджету місцевим бюджетам на створення центрів культурних послуг – 200 млн грн.

  • Витрати Аграрного фонду на зберігання, перевезення, переробку та експорт об’єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду – 181,5 млн грн.

  • Заходи з будівництва прикордонних інспекційних постів та покращення доступу сільськогосподарських МСП до експортних ринків – 170,7 млн грн.

Влада мало того, що не проявляє ініціативи і креативу у боротьбі з коронавірусною інфекцію, уряд не може навіть використати заплановані на ці заходи кошти.

Загалом дворічна політика уряду Зеленського-Шмигаля щодо боротьби з СOVID-19, а особливо виділення і використання бюджетних коштів на відповідні заходи протидії розповсюдження коронавірусної інфекції мають стати предметом розгляду не тільки Аудиторської служби і Рахункової палати України, а й правоохоронних органів і міжнародних аудиторів.