Вісімнадцять місяців поспіль світ спостерігає за повномасштабною війною росії проти України. Україна відчуває з боку міжнародної спільноти і співчуття, і добру волю, фінансову, військову та гуманітарну допомогу.
Однак, на фоні запеклої битви проти російської армії іноземні ЗМІ звертають увагу на іншого ворога України – корупцію.
Після революції Євромайдану 2014 року в Україні було створено кілька антикорупційних агенцій для боротьби з поширеною проблемою корупції. Проте, цими органами після 2019 року часто маніпулюють і використовують як зброю проти реформаторів замість того, щоб націлюватися на справжніх винуватців.
Atlantic Сouncil наводить приклад щодо справи колишнього міністра транспорту України Володимира Омеляна, переконаного реформатора, який витратив шість важких років і значні ресурси, щоб очистити своє ім’я від звинувачень, висунутих Національним антикорупційним бюро України (НАБУ).
Воєнний час ще більше загострив проблему. У грудні 2022 року Чернігівський міський голова був відсторонений судами через дрібницю, пов’язану з нібито «конфліктом інтересів». Мер використовував муніципальний автомобіль, щоб забезпечити безпеку своєї дружини під час вторгнення, а сам залишився допомагати в обороні міста. Подібним чином у Рівному міському голові Олександру Третяку загрожувало відсторонення після того, як НАЗК звинуватило його також через «конфлікт інтересів», пов’язаного з виплатою премії волонтеру кампанії. Такі випадки викликали сумніви щодо справедливості та мотивації антикорупційних органів та судової системи.
Час цих дій має вирішальне значення, оскільки хоробрі громадяни України продовжують йти на величезні жертви заради виживання своєї країни. Звинувачення у зловживанні антикорупційними органами для боротьби з реформаторами та політичними опонентами можуть серйозно підірвати моральний дух. Ця тривожна тенденція може звести нанівець прогрес, досягнутий за останні дев’ять років, і може поставити під загрозу прагнення України до євроатлантичної інтеграції, зробивши націю вразливою для подальшої російської агресії.
Корупція вже давно є інструментом для росії, щоб зберегти контроль над Україною та не дати їй вирватися з рук кремля. У цьому сенсі, поки зберігається корупція, росія досягає своїх цілей, незалежно від результату війни. Справжня перемога України може бути досягнута лише тоді, коли росія та корупція будуть переможені.
Оскільки світ продовжує підтримувати боротьбу України за свободу та суверенітет, український уряд має прямо протистояти проблемі корупції. Тверда відданість справжнім реформам і справедливе впровадження антикорупційних заходів матиме ключове значення для формування майбутнього нації та зміцнення її місця на шляху до прогресу та єдності. Лише тоді Україна зможе вирватися з тіні корупції та стати маяком надії та натхнення для світу.