Через проблеми, що накопичуються в економіці та труднощі з розрахунками у зовнішній торгівлі на рф усе частіше вдаються до популярної в 1990-і роки схеми розрахунків за передоплатою.
Як повідомили в російському Центробанку компанії усе частіше відзначають зростання затримок платежів. А, як наслідок, відбувається скорочення поставок з відстрочкою оплати та зростання поставок за передоплатою.
Це стає одним із проявів охолодження економічної активності. Однак може мати й більш далекосяжні наслідки, якщо негативні тенденції триватимуть.
Наприклад опитування російського союзу промисловців та підприємців у листопаді 2024 року засвідчило, що неплатежі вийшли на перше місце серед проблем для бізнесу.
У свою чергу частка компаній, які допускають прострочення платежів постачальникам, зросла в третьому кварталі до значень, близьких до рекордних.
А головний економіст ВЕБу Андрій Клепач днями заявив, що очікує на зростання неплатежів. Цьому сприятимуть проблеми у доступі до кредитного ресурсу в умовах підвищення ставок.
Уже в листопаді-грудні 2024 року відбулося «кредитне стиснення»: видачі кредитів у найзначніших сегментах впали на 30-50%.
Найбільші труднощі з рефінансуванням заборгованості були для позичальників із високим борговим навантаженням.
Це, за прогнозами експертів, у свою чергу загрожує зростанням числа дефолтів. І в результаті може запустити процес зниження цін на активи. А в результаті загрожуватиме подальшим погіршенням умов кредитування у відповідь на втрату заставними активами своєї ціни.
В таких умовах зростатиме ймовірність уже й банківської кризи через надмірне накопичення проблемних кредитів.