Поточна аналітика

Через помилки влади ФОПам нарахували нові штрафи

За даними ЗМІ, українські ФОПи в період карантинних обмежень виявили у своїх електронних кабінетах нові штрафні нарахування. Зазначається, що у багатьох представників малого та середнього бізнесу різні суми за податковими зобов’язаннями. Після звернень за роз’ясненнями, з’ясувалося, що це прострочені платежі за період карантину. Хоча попередньо в уряді анонсували, що ці платежі будуть скасовані. У головному управлінні Фіскальної служби пояснили, що штрафи були нараховані системою автоматично. Тому юристи радять усім підприємцям перевіряти самостійно свої облікові записи. І в разі виявлення штрафних нарахувань – письмово звертатися до податкової.

На початку листопада в ЗМІ вже повідомляли про цю ж проблему: в електронному кабінеті платника податків у розділі «Стан розрахунків з бюджетом» у багатьох фізосіб-підприємців (ФОП) у графі «Незастосована штрафна санкція» з’явилися суми штрафів із різних податків: єдиного податку, ЄСВ чи інших податків. Виявляється, їх нарахували за випадки простроченої сплати податків до карантину, причому згідно із законом, штрафи за це не передбачені.

  • «Спочатку районні податкові відповідали, що це не їхня справа, і відправляли звертатися до головного управління. Потім деякі рекомендували йти до податкової особисто (а в «червоних зонах», швидше за все, це можна зробити лише з сертифікатом вакцинації), проводити звіряння чи писати запит на проведення перевірки.

Варто також зазначити, що, за даними ЗМІ, із посиланням на Опендатабот за 8 перших місяців 2021 року борг підприємців виріс на 451 млн гривень. Податковий борг ФОПів перед державою усього складає понад 7 мільярдів гривень.

Навіть, на перший погляд, гарні ідеї, як підтримка малого бізнесу під час карантинних обмежень, влада «слуг» реалізовує неналежним чином. Свою помилку, а саме – автоматичне нарахування штрафів, влада зараз перекладе на ФОПів, і це стане їхньою проблемою: треба буде бігати по податковим, збирати документи і доводити, що це помилково нарахований штраф, а в період карантинних обмежень це зробити буде вкрай важко. Більше того, багато хто з підприємців не помітить цей борг, а за ним може послідувати і нарахування пені, а хтось, можливо, і сплатить незаконно нарахований штраф.