Поточна аналітика

Через відсутність контролю та моніторингу з боку влади доплати медикам були не пропорційні – Рахункова Палата України

Відповідно до повідомлення Рахункової Палати України, Національна служба здоров’я України та Міністерство охорони здоров’я не забезпечили належного моніторингу за здійсненням доплат медичним працівникам у рамках боротьби з COVID-19, що призвело до суттєвих диспропорцій. У більшості випадків найбільші доплати отримували керівники та адміністративний персонал медзакладів.

Нагадаємо, що у червні 2020 року уряд установив доплати медпрацівникам, які надають допомогу хворим на COVID-19. Усім лікарям, незалежно від посад, протягом вересня-грудня мали доплачувати 70% посадового окладу, фахівцям – 50% мінімальної зарплати, молодшим медичним сестрам – 25% мінімальної зарплати.

Відповідно до звіту РПУ, загалом у 2020 році доплати отримали понад 107 тис. лікарів, майже 218 тис. представників середнього медичного персоналу. Але, для 43% усіх отримувачів доплати становили менше 9,8 тис. грн, тоді як для 1% – більше 179,5 тис. гривень.

  • У звіті приводяться приклади, наприклад, директор Миколаївського обласного центру лікування інфекційних хвороб в середньому щомісяця доплачував собі до посадового окладу майже 90 тис. грн. А заступник директора з експертизи тимчасової непрацездатності Київського міського пологового будинку №5 отримував в середньому щомісяця майже 77 тис. грн доплат. Гендиректор Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Івано-Франківської обласної ради – понад 66 тис. грн.

Більшість доплат медпрацівники недоотримали через те, що в нормативно-правових актах чітко не визначені вимоги щодо включення до посадового окладу обов’язкових доплат при визначенні додаткової доплати у розмірі до 300% зарплати.

Правильна і гарна ідея з боку влади щодо виплати доплат медпрацівникам у складний період розповсюдження коронавірусної інфекції була спаплюжена владою: спочатку не були прописані чіткі правила та процедури, а потім відсутній контроль за перерозподілом коштів, що, по-суті, призвело до розкрадання коштів і до їх несправедливого розподілу. Ті медики, які перебували на «передовій» боротьби з Covid-19, отримували менше від адміністрації медзакладів, які, мабуть, навіть і не заходили у відділення з хворими.

Безвідповідальність та безкарність, дилетантство та неефективність, несправедливість – стали вже візитною карткою влади Зеленського. Але звіт РПУ поки що так і не став спонукою до дій правоохоронних органів і початку судового розслідування щодо розподілу і витрачання державних коштів.