Поточна аналітика

Через війну в Україні бюджетний дефіцит росії рекордно зростає

За даними Bloomberg дефіцит федерального бюджету росії зріс до рекордного показника у грудні 2022 року. Причиною стали: падіння доходів через обмеження на експорт нафти та зростання витрат на війну в Україні.

Фіскальний дефіцит досяг рекордних 3,9 трлн рублів ($56 млрд) минулого місяця. Це призвело до дефіциту за весь рік приблизно до 3,3 трлн рублів, нівелюючи профіцит за 11 місяців року. Дефіцит за 2022 рік становив 2,3% ВВП.

Попередні дані показали, що витрати за рік зросли більш ніж на третину, порівняно з довоєнними прогнозами. Приплив від високих цін на нафту, газ та інші експортні товари в першому півріччі допоміг зменшити зростання витрат, але зараз ця тенденція змінюється.

Ціни на російську нафту впали після того, як країни Великої сімки запровадили санкції, спрямовані на обмеження доходів Кремля. Уряд рф почав скорочувати або відкладати витрати, не пов’язані з війною, і обговорює підвищення податків для деяких великих компаній, щоб допомогти покрити дефіцит.

На 2023 рік дефіцит бюджету рф прогнозується на рівні 2% ВВП, що приблизно відповідає рівню 2022 року. Але валютний прогноз базується на ціні на нафту в $70 за барель, що приблизно на $20 вище рівня грудня.

Для того, щоб завдати руйнівної шкоди російській економіці, потрібно ще більше зниження цін на російську нафту. Скорочення доходів від продажу нафти призведе до скорочення видатків – в тому числі і на війну з Україною.