21 липня 2023 р. рада директорів Банку рф (Центробанку) прийняла рішення підвищити ключову ставку відразу на 100 базисних пунктів до 8,5% річних. Як пише «Коммерсант», те, що ставка могла зрости – це очікували, але не очікували, що вона зросте настільки сильно. Тим більше, що попередня ставка на рівні 7,5% зберігалася протягом вже доволі тривалого часу – з 19 вересня 2022 р. (нагадаємо, відразу після початку повномасштабної війни ЦБ рф 28 лютого 2022 р. підняв ставку відразу до 20% і потім поступово опускав до 7,5%).
«Поточні темпи приросту цін, у т.ч. широкий набір стійких показників, перевищили 4% у перерахунку на рік і продовжують зростати. (…) Зросли інфляційні очікування. Динаміка внутрішнього попиту і ослаблення рубля, що триває з початку 2023 р., суттєво посилюють проінфляційні ризики» – так в Центробанку рф пояснили своє рішення.
Але насправді не лише ослаблення рубля і міфічне підвищення внутрішнього попиту впливають на рубль.
Звичайно, впливає на рубль і ситуація з федеральним бюджетом. Це також, по-перше, рекордний дефіцит (хоча Мінфін і доводить, що за рахунок скорочення видатків його вдалося у червні знизити з 3,4 до 2,6 трлн. рублів – за півроку). По-друге, великі авансові платежі і загалом сильне вкидання державних грошей в економіку. По-третє, дорожчає імпорт – через ослаблення рубля. По-четверте, переспрямування товарних потоків з традиційних для рф ринків Євросоюзу на Китай і Індію значно розширює «транспортне плече» – відповідно, логістика дорожчає. По-п’яте, спостерігається явний дефіцит робочої сили – відповідно, витрати на зарплати вимушено зростають. Всі ці фактори розігрівають інфляцію.
І от зараз сталася цікава ситуація – протягом попередніх місяців основою для економічного відновлення в рф були витрати держави. Уряд рф по суті заливав економіку рф грошима. Нещодавно Росстат опублікував дані щодо оцінки ВВП рф у І кварталі 2023 р. за методом використання. І от картина така: видатки на споживання домогосподарств у І кварталі 2023 р. знизилися на 0,1% (до І кварталу 2022 р.), валове накопичення основного капіталу зросло лише на 0,6%. Але при цьому видатки на кінцеве споживання державного сектору зросли аж на 13,5%. Якщо рік тому частка видатків на кінцеве споживання держсектору в структурі ВВП рф складала 17,1%, то зараз вже 24,1% – тобто майже чверть.
Зрозуміло, що значна частина цих видатків держсектору – це військово-промисловий комплекс і загалом все, що пов’язано із війною проти України (наприклад, спецодяг +68,7%, «інші транспорті засоби і обладнання» +48,1%, електронні, оптичні вироби, радіотехніка +31,5%, «готові металеві вироби» +29,2% – це все травень 2023 р. до травня 2022 р.). Але також це і деякі інфраструктурні проекти і «соціалка».
Так от зараз ця дивна конструкція, де основою економічного пожвавлення є роздуті державні видатки, отримує подвійний удар. Спочатку йде різке скорочення видатків (минулого тижня ми вже писали і про скорочення видатків у червні 2023 р., і про наміри Мінфіну рф провести по суті секвестр бюджету), а тепер ще підвищується ключова ставка – тобто доступність кредитів знижується.
Тому прогноз Центробанку рф щодо зростання ВВП рф на 1,5-2,5% (покращення прогнозу з попередніх 0,5-2%) виглядає занадто оптимістичним за умови подвійного удару по основі цього зростання. Інфляцію Центробанк рф прогнозує зараз на рівні 4,5-6,5%. На вересень 2023 р. російські експерти очікують подальшого, хоча і не такого значного підвищення ключової ставки Центробанку – до 8,75-9%.