Поточна аналітика

Чому з фінансуванням критично важливих видатків усе більше проблем

Доки в уряді розповідають про перевиконання бюджету, з фінансуванням критично важливих видатків спостерігаються усе більші проблеми.

Станом на 1 квітня навіть не розпочалося фінансування 70 бюджетних програм.  Зокрема:

В умовах війни з Росією до початку квітня навіть не розпочалося фінансування бюджетної програми розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення нових технологій та нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення оборонної продукції. 

Досі немає навіть паспортів закладених у бюджет програм на будівництво та придбання житла для педагогів, військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії, ДПС, співробітників інших державних структур, які відповідають за забезпечення національної безпеки. І це в в умовах піару представників влади на програмі пільгової іпотеки під 7%, яка діє для обраних.

В умовах пандемії продовжують ігноруватися потреби охорони здоров’я. Зокрема досі навіть не почалося фінансування програми з розвитку системи екстреної медичної допомоги та модернізації матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я. Так само не почалося й фінансування програми створення сучасної клінічної бази у Національному інституті раку.

Попри передбачений у цьому році запуск ринку землі сільськогосподарського призначення досі навіть не почалося фінансування бюджетної програми проведення інвентаризації земель та оновлення картографічної основи Державного земельного кадастру. Так само досі не почалося виконання програм з надання кредитів фермерським господарствам та покращення доступу малих та середніх підприємців аграрної сфери до експортних ринків.

Спостерігається затримка виплат відшкодування ПДВ експортерам. Зокрема, станом на 30 березня, на його відшкодування було спрямовано на 3,9 млрд грн (10%) менше коштів, аніж за перший квартал торік (35,5 порівняно із 39,4 млрд грн).

А тепер міністр фінансів Сергій Марченко змушений визнати, що передбачена законом індексація пенсій призведе до додаткового дефіциту бюджету в розмірі 6 млрд грн. Хоча ці кошти мали би бути у бюджеті від початку, адже є плановими, а не непередбачуваними витратами.