Поточна аналітика

Чим загрожує ініціатива з перенесення центральних органів влади в регіони

Коли 29 березня 2021 року міністр Кабінету міністрів України Олег Немчінов повідомив, що президент Зеленський запропонував протягом найближчих двох років перемістити центральні органи виконавчої влади зі столиці в обласні центри і громади, для багатьох викликало здивування.

Але насправді, все дуже логічно: ця не дуже розумна ідея (про перенесення центральних органів влади в регіони) виникла не на порожньому місці. Справа у тому, що це було однією з виборчих обіцянок Зеленського, яку, зрозуміло, ніхто  не думав виконувати: «Для рівного розвитку регіонів ми перестанемо концентрувати центральні органи влади у Києві. Влада повинна бачити проблеми на місцях, а не з вікон своїх київських кабінетів. Це підніме благоустрій у регіонах і дасть шанс працевлаштування на місцях».

Скоріше за все, коли  програму в 2019 році вписували цей пункт, зіграла роль повна некомпетентність Зеленського в діяльності органів влади: до прикладу, як може перенесення Міненерго в Дніпропетровську чи Донецьку область, а Мінсоцполітики – у Запорізьку чи Тернопільську – «вирівняти» розвиток регіонів? Вирівнювати можуть інвестиції, реалізація економічних проектів на території регіонів і громад, врешті, вирівнювати можуть певні податкові преференції, але аж ніяк не те, що якісь органи переїдуть в обласний центр. Знаючі люди стверджують, що цю ідею про переселення міністерств Зеленському «підкинув» Саакашвілі.

У 2019 році це не єдина ідея Зеленського «порятунку» економіки шляхом переселення чиновників з одного місця на інше. На згадку приходить «геніальна» ідея переселення Офісу Президента з Банкової. Офіс мав переїхати в Український дім, а на Банковій мав бути музей. Вже два роки пройшло – Офіс Зеленського далі на Банковій. Зокрема, тому, що подібне «переселення» коштуватиме платникам податків близько 300 млн грн.

Розосереджувати ЦОВВ по території країни на сьогодні, крім логістичних труднощів, має дуже багато незручностей. Наради, засідання, паперові погодження – все це процедури, які в умовах роззосередження органів влади – не лише незручності, а й додаткові бюджетні кошти.

Напередодні другої річниці перебування Зеленського на посту Президента України його команда спробувала новими «проектами» і анонсами від Кабміну зробити видимість, що обіцянка Зеленського про переїзд міністерств і держагентств в регіони виконується. У Кабміні це розуміють і роблять різні рухи, щоб якось пом’якшити маразматичність забаганок Зеленського. 31 березня той же Немчінов вже сказав, що йдеться не про переселення чиновників ЦОВВ, а про створення там нових ЦОВВ. Щоправда, які саме нові міністерства, служби і агенства Уряд планує створювати в догоду виборчій програмі Зеленського, невідомо.