Поточна аналітика

Кримінальне провадження проти менеджменту «Нафтогазу»

Аудит Державної аудиторської служби і відкрите кримінальне провадження за звинуваченнями у державній зраді – спроба усунути з «Нафтогаз Україна» групу ефективних менеджерів на чолі з А. Коболєвим, яка з 2014 року провела унікальне перезавантаження стосунків «Газпрому» і «Нафтогазу», результатом чого стало не лише фінансове оздоровлення «Нафтогаз Україна», а й багатомільярдні збитки «Газпрому». Десятки мільярдів доларів недоотримав російський монополіст, на кошти якого ведеться війна проти України.

Саме менеджмент А.Коболєва розпочав переможний судовий процес у Стокгольмському арбітражному суді у 2014 році, який приніс Україні величезні вигоди. Так, Арбітражний суд повністю відхилив ретроспективні вимоги Газпрому на суму 56 млрд. дол. згідно з положенням «бери або плати» (що встановлює зобов’язання здійснити оплату за невідібрані обсяги газу) за 2009–2017 роки.

  • За часів менеджменту, який «вчинив державну зраду», Нафтогаз домігся перегляду в бік зменшення ціни газу відповідно до ринкових умов, а також компенсації за переплату за періоди після квітня 2014 року. Завдяки перегляду контрактної ціни, Нафтогаз зекономив 1,8 млрд. дол. на закупівлі газу, придбаного у 2014–2015 роках.
    • Стокгольмський арбітраж також задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації у сумі 4,63 млрд. дол. за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту. І це тільки частина реальних перемог Нафтогазу у спорі з Газпромом.
    • Урешті, саме при команді А.Коболєва Нафтогаз почав демонструвати чистий прибуток.

Державна аудиторська служба не знайшла жодних розкрадань на суму 74 млрд. грн. Вона знайшла, що ці кошти (дивіденди) «Нафтогаз» використав для формування резервів по боргах. Борги – це облгази; якщо не буде цих резервів, то опалювальний сезон буде під загрозою.