Поточна аналітика

«Кризові сценарії» на місцевих виборах

  • Передвиборчі рейтинги, які свідчать, що «слуги народу», фактично, програють вибори голів громад у Києві та у всіх обласних центрах, вибори до рад не мають «розхолоджувати». Як можна судити з висловлювань лідерів «СН», у випадку розгрому на виборах, буде реалізовано кілька «кризових сценаріїв».
  • Перший з них стосується столиці України. На достатньо переконливу, як сьогодні здається, перемогу В.Кличка на виборах Київського міського голови у команди В.Зеленського є готовий інструмент: як і Партія регіонів у 2010 році, монобільшість «СН» буде «розщеплювати» посади Київського міського голови і голови КМДА. Тобто, міськких головою оберуть В.Кличка, але монобільшість внесе зміни до Закону «Про столицю України місто-герой Київ» про розмежування повноважень міського голови і голови КМДА, а потім Зеленський призначить на посаду голови КМДА когось з вірних «зелених» – не виключено, що в силу кадрового голоду, пані Верещук.
  • Інший сценарій стосується міст обласного значення. Новий районний поділ, введений командою В.Зеленського, передбачає, що до складу району входять не лише села, селища і міста районного значення, а й міста обласного значення. Таким чином монобільшість лише прийме зміни до Закону «Про місцеві державні адміністрації» і наділить додатковими повноваженнями контролю голів обласних і районних державних адміністрацій. Достатньо погодження бюджетних і майнових рішень з боку голів РДА, щоб міські голови міст обласного значення перестали бути вільними у своїх діях.
  • Є ще більш масштабний проєкт: монобільшість планує новий проєкт змін до Конституції, який може повністю перекроїти повноваження між органами місцевого самоврядування і органами місцевої виконавчої влади. Буде, я у 2004 році, обирали Ющенка Президентом держави, а поки обрали позбавили його ключових повноважень.    
  • Ну, і не треба забувати той факт, що у монобільшості є інструмент, за допомогою якого вони можуть відправити на відпочинок будь-якого неугодного голову чи раду – постанова ВРУ про позачергові вибори голови чи ради.
  • Все це переконує в тому, що мало виграти вибори, треба їх захистити. Тому закликаємо громади до підготовки опору наступу на місцеве самоврядування. Право громад вирішувати питання місцевого значення гарантоване Європейською Хартією місцевого самоврядування і українською Конституцією.