Поточна аналітика

Програма «Доступні кредити 5–7–9%» не виконує своїх завдань

  • Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України повідомило, що за останній тиждень банки – учасники Програми «Доступні кредити 5–7–9%» видали 322 кредити на загальну суму 820 млн. грн. 
  • Минуло близько 8 місяців із моменту впровадження державної програми «Доступні кредити 5–7–9%», метою якої було спрощення доступу малого та мікробізнесу до банківського кредитування. Було заявлено, що за рік у межах програми підприємцям зможуть видати понад 50 000 кредитів на загальну суму 2 млрд. грн.
  • На практиці пільгові кредити не були доступними для всіх підприємств. Кожному четвертому (27%) опитаному проєктом Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації підприємцю відмовили в участі в програмі. Заявники мали проблеми передусім зі складною бюрократичною процедурою – 33%.
  • Для багатьох підприємців, які формально відповідають встановленим критеріям, отримати кредит виявилося нереальним. Адже банки, які долучилися до реалізації програми, мають власні додаткові вимоги до позичальників. І ці умови можуть змінюватися навіть під час розгляду заявки на кредит. У результаті з 700 тисяч малих і середніх підприємств України пільгові позики станом на кінець літа отримали тільки 2,5 тисячі.
  • Приблизний масштаб відмов показує повідомлення Мінфіну за 12 червня. На той час українські підприємці подали до банків 24,7 тисячі заявок на дешеві кредити, з них лише 3 500 пакетів документів відповідали формальним вимогам банків. Але після їхнього розгляду 1 509 заявок були відхилені, визнає Міністерство фінансів. Отже, з лютого по червень кредити «5–7–9%» отримали близько 8% від усіх тих, хто звернувся до банків.
  • Про реальну недоступність кредитів свідчить і експеримент «Економічної правди», кореспондент якої так і не зміг отримати пільгового кредиту. Автор матеріалу робить висновок, що програма «Доступні кредити 5-7-9%» не придатна для створення бізнесів, залучення в підприємницьке середовище більшого кола осіб та збільшення кількості мікро- і малих підприємств, що працюють в реальному секторі економіки.
  • Програма, яка мала на меті підтримку нових бізнесів (які справді найбільше потребують її) виродилася, фактично, у фінансування успішних, давно існуючих бізнесів. Але навіть тут для отримання кредиту існують численні перешкоди. Яскравий приклад – Леонід Остальцев – ветеран війни на Донбасі, засновник мережі «Ветерано Піца» і об’єднань підприємців-ветеранів – від початку своєї роботи є законослухняним і успішним бізнесменом. Але отримати пільговий кредит на додаткові обігові кошти під час «коронакризи» він так і не зміг.
  • Така ситуація пов’язана з тим, що гроші фонду пішли, передусім, на «лікування» підприємств під вимушеного простою, а не створення нового бізнесу та робочих місць. Лише 6% новостворених підприємств змогли приєднатися до програми доступного кредитування. Тобто, жодного розвитку – лише проїдання.
  • Станом на початок серпня були видані 3,2 млрд. грн. кредитів на рефінансування поточних заборгованостей, а також 60 млн. грн. на поповнення коштів для покриття постійних витрат бізнесу. При цьому обсяг інвестиційних кредитів за весь період склав лише 862 млн. грн. І це при тому, що кредитування для розвитку бізнесу залишається найбільш затребуваним в Україні.