Поточна аналітика

День українського політв’язня Зеленський зустрічає в умовах, коли за два роки він не зробив нічого, щоб звільнити українських політв’язнів

Сьогодні, 12 січня, у День українського політв’язня є привід згадати про повний провал президента Зеленського, його Офісу, сформованих ним інститутів у визволенні українських бранців.

  • За даними українського омбудсмена, сьогодні в РФ за політично вмотивованими звинуваченнями переслідується 130 громадян України, з них 121 перебуває в ув’язненні – 76 осіб вже незаконно засудили на тривалі терміни, 45 політв’язнів перебувають під судом та слідством, 9 осіб позбавлені права на свободу пересування. 15 – в тимчасово окупованому Криму, 106 – на території Російської Федерації.
  • У полоні на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей зараз перебувають 300 людей, серед них 40 військовослужбовців.

Команда президента Зеленського повністю провалює програму визволення українських бранців.

  • За більше, ніж 2 останні роки, практично, не було масштабних обмінів. Останній на сьогодні обмін 16 квітня 2020 року – українська влада домовилася про звільнення 20 осіб, при тому з них – лише 2 військових, 1 правоохоронця, решта цивільні.
  • Інформацію про те, кого українська сторона включила у списки на обмін, Офіс Президента не розголошував. Це й не дивно, бо окремі видані Україні по обміну були кримінальниками – так, Олександра Садівського, пізніше арештували за створення злочинної шахрайської групи  у донецькому СІЗО.

Зеленський хвалиться, що проводив обміни у вересні і грудні 2019 року. Але ним було здано відразу практично всіх, які становили інтерес для Путіна – і яких було затримано ще при Порошенку. Після того Україна втратила як можливості для обміну бранців Кремля і його посіпак, так і притягнення Путіна і його поплічників до міжнародної відповідальності.

  • Так, були видані Володимир Дворніков, Віктор Тетюцький і Сергій Башликов, які вчинили теракт, коли загинули учасники проукраїнської демонстрації в Харкові – активіст Євромайдану Ігор Толмачов, підполковник міліції Ігор Рибальченко, 15-річний Данило Дідик та 18-річний Микола Мельничук.
  • Також були видані Росії п’ять колишніх бійців київського полку спецпризначення МВС “Беркут” – заступник командира Олег Янишевський та його підлеглі Сергій Тамтура, Олександр Маринченко, Сергій Зінченко та Павло Аброськін, які обвинувачуються у розстрілах десятків майданівців 20 лютого 2014 року.
  • Росії також була видана група «Мангуста», яка зі зброєю захоплювала органи влади в Маріуполі.
  • Врешті, В.Зеленський погодився на видачу Росії ключового свідка у справі збиття малайзійського «Боїнга» Володимира Цемаха, який був захоплений в результаті спецоперації, розробленої ще при Порошенку.

Злив операції по ПВК Уткіна-«Вагнер» унеможливив, зокрема, і великий обмін.

  • Спецоперація з затримання найманців ПВК «Вагнер» була розроблена українськими спецслужбами у 2018 році і мала на меті затримання 28 російських найманців, які брали участь у бойових діях на Донбасі проти України. За інформацією, яка просочилася в пресу, у складі групи планували затримати, зокрема: двох терористів, причетних до знищення «Боїнга» МН-17 під Торезом; одного терориста, причетного до знищення Іл-76 в Луганському аеропорту; одного терориста, причетного до знищення АН-26 поблизу Луганська.
  • Але саме В.Зеленський і А.Єрмак цю операцію «злили», і злочинці залишились на свободі. А українські захисники – в полоні.

Рідні українських політв`язнів в російських катівнях мають знати, що значна частина їхніх рідних досі в тюрмах через Зеленського і Єрмака.