Поточна аналітика

Попри запевнення влади про зниження тарифів на газ, у лютому на українців усе ще чекають рекордно високі платіжки

Найближчим часом українцям почнуть надходити квитанції, за якими вони матимуть заплатити за січень по 12-13 грн. за м3, враховуючи вартість постачання.

І розповіді представників влади про те, що немає юридичного механізму, щоб знизити їх «заднім числом» виглядають жалюгідними виправданнями неспроможності нинішньої влади.

Ні, для цього не потрібно було руйнувати ринок газу і повертатися до адміністративного встановлення цін – як це зараз зробили на 2 місяці. І не потрібно ухвалювати рішення, які б мали зворотну дію в часі.

Досить було б, якби державні органи просто вчасно реагували на виклики, а ще краще – прогнозували і упереджували їх.

Однак нічого цього не було зроблено. Ані АМКУ, ані НКРЕКП, ані уряд не реагували належним чином на різко завищені монополістами-постачальниками ціни на газ.

Хоча усі ознаки монопольного зловживання на ринку почали спостерігатися уже з перших місяців запуску ринку газу для населення у серпні минулого року.

Постачальники, які здійснювали постачання для 90 і більше відсотків споживачів тих чи інших територій уже з серпня почали виставляти ціни на 30-40% вищі, аніж ті компанії, які монопольних позицій не мали.

В грудні НКРЕКП затверджувала тарифи на розподіл газу і не звернула увагу на їх «невиправдану завищеність». Але діаметрально змінила свою позицію після масових протестів уже за місяць.

Тільки після масових тарифних протестів згадали про свої обов’язки і в АМКУ. Але що заважало виконувати свою роботу належним чином ще в з серпня-вересня минулого року?

Тому рекордні платіжки, які українці таки отримають у лютому, є аж не випадковістю чи вимушеною ситуацією, а прямим наслідком тривалої злочинної бездіяльності влади.

Так само як і різко занижені субсидії, які тепер в Мінсополітики пропонують в пожежному порядку збільшувати, переглядаючи за місяць після прийняття і без того проблемний бюджет.