Поточна аналітика

Недовіра до вакцинації є проявом недовіри до влади

Глава Європейської народної партії і колишній президент Євроради Дональд Туск закликав поляків і європейців не бути «наївними» щодо намірів Москви і Пекіна в питанні поставок вакцин від коронавірусу. За його словами, Китай і Росія хочуть увійти на ринок зі своєю вакциною і з політичних причин, щоб підірвати репутацію Європейського Союзу і Європи як таких, але також і для боротьби за ринки в майбутньому.

Оскільки Україна на перших етапах повністю провалила кампанію контрактування вакцин від авторитетних західних виробників, вона фактично взяла участь у рекламній кампанії Китаю, замовивши вакцини від коронавірусу у китайської компанії Sinovac Biotech, поставки якої очікуються в березні.

Найпопулярнішими вакцинами нині є Pfizer-BioNTech (її використовує 61 країна світу), AstraZeneca (41 країна) та Moderna (27 країн). 

Тим часом Україні також вдалося отримати раніше дешевший варіант вакцини Oxford/AstraZeneca (Covishield) з Індії. Доставка в Україну партії в 0,5 млн. доз індійського варіанту вакцини AstraZeneca Covishield, звичайно, стало позитивом для країни, зважаючи на те, що Україна є однією з останніх в Європі (разом з Молдовою), де буде розпочато вакцинацію.

Оскільки довіра до влади перебуває на вкрай низькому рівні, Зеленський, Ляшко та Степанов змушені були публічно вакцинуватися цим препаратом. Можливо, тому, щоб не використовувати китайську вакцину?

Серед розвинених країн Китайстку вакцину використовуються Угорщина, Словаччина та ОАЕ. Щоправда, йдеться про іншого виробника – SinoPharm.

І Sinopharm, і Sinovac працюють над вакцинами з використанням інактивованого або вбитого вірусу COVID-19. Однак ефективність Sinopharm становить 79%, а Sinovac має доведену ефективність лише трохи більше 50%. Окрім того, у статті Washington Post згадується, що генеральний директор Sinovac визнав, що платив китайському чиновнику за прискорення сертифікації вакцин компанії.

Наразі Шмигаль пообіцяв «всім українцям, що бажають отримати щеплення проти коронавірусу», вакцинацію до кінця року. Щоправда, попередні темпи розгортання вакцинації в Україні не вселяють оптимізму і ставлять під сумнів таку можливість.

Поки що, за попередніми прогнозами директорки відділу міжнародного прогнозування в Economist Intelligence Unit (EIU) Агате Демаре, Україна належить до числа тих країн, деякі країни можуть не завершити вакцинацію до 2023 року або й пізніше. Разом з найбільш відсталими африканськими країнами. Це все, що потрібно знати про професіоналізм цієї влади в Україні.

Між тим, президент Джо Байден заявив, що США матимуть достатньо доз вакцини проти COVID-19 для кожного дорослого американця до кінця травня. У квітні, радше за все, закінчиться вакцинація в Ізраїлі. В Україні все населення точно не буде вакциноване до 2023 р.