У Раді підготували зміни до другого читання проекту закону про «Дія Сity» – законопроекту, який на думку авторів, покликаний спростити режим для IT-бізнесу в Україні. До другого читання було вирішено частково обмежити роботу IT-компаній із ФОПами. Впровадити обмеження планується з 2025 року.
Проект закону містить лише дві суттєві правки, яких не було у редакції, прийнятій у першому читанні:
• Компанії-платники податку на прибуток у розмірі 18%, у яких річний дохід не перевищує 40 млн грн, зможуть співпрацювати з ФОП без обмежень на весь час роботи спецрежиму.
• Для усіх інших резидентів виплати на ФОП не повинні перевищувати 20% від загальних витрат. Для тих компаній, які сплачуватимуть ПнВК, суми понад ліміт будуть оподатковуватись ПнВК у розмірі 9%. Платники податку на прибуток витрати на ФОП, які перевищуватимуть дозволені 20%, повинні будуть включати до фінансового результату.
• Обмеження щодо співпраці з ФОП повною мірою запрацюють лише з 2025 року. До того часу діятиме трирічний перехідний період: до 2024 року — жодних обмежень, у 2024 році без оподаткування дозволять виплати, що не перевищують 50%.
• Заробітна плата працівника (винагорода гіг-спеціаліста) у компаніях-резидентах не повинна сумарно за рік перевищувати 240 тис. евро. У випадку перевищення цього показника, сума понад ліміт оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб у розмірі 18%.
З одного боку, «Дія Сity» покликана залучити міжнародний бізнес на ІТ-ринок України: Міжнародні компанії часто незадоволені поширеною в Україні практикою залучення ФОПів на роботу. Міжнародні компанії працюють за стандартною системою оподаткування. Вони змушені сплачувати 41,5% податків на противагу 5%, які платять ФОПи. Це створює, на їх думку, нерівні умови. Але з іншого боку, робота через ФОП створює сприятливі умови для українських ІТ-спеціалістів: це підвищує їх мобільність та економить кошти і час для ІТ-компаній.
Обмеження роботи з ФОП, аби виплати не перевищували 20% можуть погіршити ситуацію на ринку ІТ-сфери. Зараз в умовах коронавірусної інфекції і загального спаду ділової активності, самозайняті особи (ФОП) є виходом для більшості українців. Це люди, які не стоять в черзі в центрах зайнятості, а самостійно забезпечують себе роботою і заробітками. При цьому сплачують податки. Однак для влади «слуг» ці податки є замалими, тому і вигадують різні «спец-режими», які обмежать роботу ФОПів і збільшать податки з 5%, які сплачує ФОП, до 30-40, які сплачують компанії.