Поточна аналітика

Дії уряду загрожують зривом оборонних замовлень в умовах війни

У листі Федерації роботодавців України на ім’я прем’єр-міністра привертається увага до загрози зупинки великої кількості підприємств оборонно-промислового комплексу у разі продовження ігрищ Держаудитслужби.

Остання під час аудиту віднесла усі прибутки компаній-постачальників Міноборони до збитків держбюджету.

А всі українські компанії, які постачали свою продукцію – від шкарпеток до снарядів по суті були звинувачені у крадіжці грошей із бюджету.

Понад те, в ДАСУ заявили, що постачальники мають повернути державі весь свій прибуток за 2022 рік – близько 2,5 млрд грн.

Пропоноване ДАСУ тлумачення терміну “ціна”, в контексті приписів постанови КМУ №335, й відповідне правозастосування таких приписів, несе шкоду виконавцям державних контрактів.

І це при тому, що за даними Федерації роботодавців основна частина цих коштів уже реінвестована в розширення виробництва для потреб армії.

Незаконне рішення суперечить закону про «Оборонні закупівлі», в якому чітко визначене право на прибуток для компаній-постачальників товарів для армії.

А штучно створювана безприбутковість створює системні ризики господарській діяльності, суб’єктів господарювання оборонно-промислового комплексу.

2,5 млрд грн прибутку від законної діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу – це аж ніяк не збитки для держави. А необхідний в ринковій економіці стимул для здійснення і виробництва критично необхідних для оборони держави товарів.

В КМУ та Держаудитслужбі не там шукають збитки державі. Адже вони у першу чергу формуються насамперед в корупційних схемах із закупівель для тих же силових відомств товарів за завищеними в рази цінами або явно невідповідної якості. В придбанні розкішних авто чи будівництві явно непріоритетних об’єктів за державні кошти.

Суми змарнованих у такий спосіб держаних коштів лише від початку повномасштабного російського вторгнення в рази перевищують офіційно і легально закладений виробниками ОПК прибуток, гарантований їм чинним законодавством.

Натомість дії влади усе більше скидаються на цілеспрямоване доведення до банкрутства підприємств українського оборонно-промислового комплексу в умовах війни.