
За даними досліджень Центру економічної стратегії (ЦЕС) станом на січень 2024 року, за кордоном перебуває понад 4,9 мільйона українських біженців, більшість з яких – жінки та діти, хоча за даними іншого дослідження частка чоловіків серед біженців-українців за кордоном зросла до 37%. Це серйозне виклик для уряду і влади загалом, оскільки ця діаспора складає значну частину нашого населення.
Найбільша частка українських біженців в Європі перебуває в Німеччині (30%) та Польщі (22%). Поза Європою, найбільші країни за кількістю прийнятих українців – Сполучені Штати Америки (280 тис.), Велика Британія (253,2 тис.) і Канада (210,2 тис.). Ці країни стали новим домом для багатьох українських біженців. Однак, правовий статус біженців поступово ускладнюється, що може призвести до зростання числа нелегальних мігрантів і подальшого загострення ситуації.
За межами України за різними сценаріями можуть залишитись від 1,4 мільйона до 2,3 мільйонів українців. Це значна кількість людей, які втратили зв’язок з батьківщиною і потребують підтримки у поверненні.
Ці люди повертатимуться в Україну, лише якщо умови для них, перспективи для них і їхніх дітей сприйматимуться як кращі порівняно з європейськими.
А це значить – не тиснути і убивати українську економіку, а дати жити і розвиватися.
Необхідно перезавантажити Бюро економічної безпеки, позбавити інші правоохоронні органи можливостей впливу на бізнес, перекрити можливості для сваволі і здирництва.
Першочергові заходи запропоновані у проектах законів №10440-4 і 10440-2. «Європейська Солідарність» наполягає на терміновому їх ухваленні.