Поточна аналітика

Для повернення українських біженців необхідна ефективна стратегія від уряду

За даними досліджень Центру економічної стратегії (ЦЕС) станом на січень 2024 року, за кордоном перебуває понад 4,9 мільйона українських біженців, більшість з яких – жінки та діти, хоча за даними іншого дослідження частка чоловіків серед біженців-українців за кордоном зросла до 37%. Це серйозне виклик для уряду і влади загалом, оскільки ця діаспора складає значну частину нашого населення.

Найбільша частка українських біженців в Європі перебуває в Німеччині (30%) та Польщі (22%). Поза Європою, найбільші країни за кількістю прийнятих українців – Сполучені Штати Америки (280 тис.), Велика Британія (253,2 тис.) і Канада (210,2 тис.). Ці країни стали новим домом для багатьох українських біженців. Однак, правовий статус біженців поступово ускладнюється, що може призвести до зростання числа нелегальних мігрантів і подальшого загострення ситуації.

За межами України за різними сценаріями можуть залишитись від 1,4 мільйона до 2,3 мільйонів українців. Це значна кількість людей, які втратили зв’язок з батьківщиною і потребують підтримки у поверненні.

Ці люди повертатимуться в Україну, лише якщо умови для них, перспективи для них і їхніх дітей сприйматимуться як кращі порівняно з європейськими.

А це значить – не тиснути і убивати українську економіку, а дати жити і розвиватися.

Необхідно перезавантажити Бюро економічної безпеки, позбавити інші правоохоронні органи можливостей впливу на бізнес, перекрити можливості для сваволі і здирництва.

Першочергові заходи запропоновані у проектах законів №10440-4 і 10440-2. «Європейська Солідарність» наполягає на терміновому їх ухваленні.