
Останніми днями загострилася ситуація навколо експорту товарів українського сільського господарства. Польща, Словаччина, Угорщина, Болгарія і Румунія або запровадили заборону на продаж української сільгосппродукції, або заявили про намір так вчинити.
- Аграрна продукція складає більше 50% всього українського експорту, оскільки війною практично зруйнована металургійна промисловість, хімічна промисловість тощо. Аграрна продукція складає основу і надходжень до бюджету, і позицій по валютному курсу, і по платіжному балансу, і робочі місця.
Дії сусідів України прямо суперечить Угоді про асоціацію, поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, які підписав Президент Порошенко. Вони суперечать також правилам Світової організації торгівлі – і внутрішньому законодавству самого Європейського Союзу. Бо митні обмеження відносяться до виключної компетенції Європейської Комісії.
Петро Порошенко висловив пропозиції щодо термінових дій для виходу з кризи.
Він закликав українську владу терміново провести необхідні переговори з європейськими партнерами. Україні варто запропонувати Європейській Комісії викупити українське зерно для гуманітарних потреб, а також терміново продовжити безмитний режим для українського експорту.
Протягом короткого часу ми маємо отримати два рішення.
- Рішення перше – що ми розблокуємо український експорт і припиняться зупинки українських вантажівок. По більшості товарів це зробити досить легко; але під загрозою залишається зерно. Було б справедливим, якщо Європейська Комісія викупить це зерно для своїх гуманітарних місій. Мова йде про сотні мільйонів євро.
- Друга позиція – найближчими днями, навіть не тижнями, має бути чергове рішення про продовження безмитного режиму для українського експорту ще на один рік. Для прийняття цього рішення нам потрібна проста більшість, яку ми маємо всередині ЄС, – заявив п’ятий Президент.
Відбудеться це чи ні – в тому числі залежить від активності і наполегливості, компетентності і професіоналізму дій української влади.
Петро Порошенко наголосив, що проводить необхідні консультації з головою представництва Європейського Союзу в Україні паном Маасікасом, з головуючою країною в Європейському Союзі Швецією, її послом. Проводить також активні консультації з Брюсселем, з Єврокомісією.
Сьогодні весь український уряд має бути в країнах ЄС, переконувати. Треба організувати виступи в парламентах, треба організувати спільне онлайн – засідання урядів для того, щоб використати всі аргументи – правові, політичні, аргументи солідарності, які дозволять захистити Україну.
Ми не можемо допустити такого небезпечного прикладу, коли починається ерозія солідарності і підтримки України. Почнеться з цього – далі буде розвиватися в іншому напрямку. От цього ми точно допустити ніяк не можемо, бо від цього залежить виживання нашої держави.