Поточна аналітика

До зими необхідно відновити усі розбиті від війни вікна

Люди часто звертаються із проблемою розбитих вікон. Особливо це актуально на звільнених територіях, та територіях активних бойових дій. Будинки не зруйновані, стіни на місці, але вибиті всі шибки.

Придбати їх за власний кошт громадяни не мають можливості: або дорого, або потрібна доставка з склопакетів з інших більш безпечних регіонів. Компенсації від влади поки немає.

Але проблему треба вирішувати. Центральна та місцева влади мають швидко знайти кошти та замінити вікна всім постраждалим. Проблема існувала ще й весною, але з настанням холодів і кількості звільнених міст, потреба стає дуже гострою.

За повідомленням ЗМІ, ще у травні підрахували, скільки потрібно скла, якщо взяти для орієнтира цифру 8 тис. будинків (це приблизна кількість частково пошкоджених будинків в Ірпіні), де в кожному треба замінити 100 м2 склопакетів? 50 мХ 8000шт = 400 000 м2. Цей об’єм склопакетів достатньо великий та може коштувати від 1 млрд грн. Окрім того, багато площ скління були у торговельних центрах, промислових об’єктах при ремонтах і реконструкції житла, які не ввійшли в статистичні дані. Ситуація на осінь лише погіршилася: ціни зросли, дефіцит зріс, кількість пошкоджених об’єктів і вікон зросла.

До відома: у 2021 році Україна імпортувала майже 340 000 тонн скла для виробництва вікон на $150 млн. Тобто за кілька місяців війни виникла потреба у додатковому виготовленні як мінімум річної норми скла. Бойові дії ще тривають, і багато населених пунктів не пораховано. Сучасне листове скло для енергоощадних склопакетів Україна імпортує майже на 100%. З Росії у 2021 році Україна отримала 150 тис. тонн скла, або приблизно 43%, з Білорусі 100 тис. тонн (31%), 40 тис. тонн з Польщі та Туреччини, приблизно 12%, 17 тис. тонн з Болгарії – 5%, 12 тис. тонн з Азербайджану – 3,5%, решту країн (Румунія, Іран, Оман) дали незначні частки в імпорті.

Отже, в контексті бюджетного процесу необхідно передбачити:

  • Кошти, у вигляді субвенцій місцевим органам влади на відновлення житла, зокрема заміну та встановлення пошкоджених вікон.
  • Створення умов для розвитку виробництва скла в Україні та ввезення, продажу і встановлення склопакетів.
  • Передбачити кошти для підтримки громадян, які самостійно займаються відновленням житла, зокрема встановленням вікон.

Відсутність скла в пошкоджених будинках в зимовий період практично означає відсутність будинку і даху над головою. Держава і місцеві органи влади мають негайно вирішити проблему із встановлення вікон у будинках, які постраждали від російської агресії.