Міністр фінансів Сергій Марченко оголосив, що уряд оговорює концепцію митного збору на некритичний імпорт – це може бути додатковий митний збір або окремий військовий збір або додатковий збір на валютообмінні операції на купівлю імпортних товарів – остаточної концепції ще немає, вона обговорюється.
- Але ключова ідея: уряду дуже сподобалося зростання митних зборів з 7 млрд. грн. у березні до понад 22 млрд. грн. у липні (у т.ч. завдяки поверненню мит на імпорт автомобілів). Відповідно, є бажання обкладати митом і інші імпортні товари.
Ця ідея лунає вже не вперше. Ще на початку червня заступний голови НБУ Юрій Гелетій пропонував дуже схожу ідею. Мовляв, це знизить тиск на валютний ринок, підтримає українського виробника і допоможе наповнити держбюджет.
Ідея має надзвичайно шкідливий потенціал. Це буде фактично удар по найбідніших, ризик для держбюджету (імпортний ПДВ), створення проблем для наших відносин із ЄС і СОТ і стимул для корупції.
- По суті, посадовці пропонують піти шляхом рф – там імпорт різко обвалився (після запроваджених санкцій) і це дійсно знизило тиск на валютний ринок. Однак при цьому було добито чимало виробничих ланцюгів, що створює великі стратегічні проблеми для російської промисловості, для зайнятості тощо.
- До того ж, на рф бюджет значною мірою формується через експорт енергоносіїв. А в Україні основний наповнювач держбюджету – це ПДВ, причому заплановані в держбюджеті 2022 р. доходи від ПДВ на імпортні товари (429,1 млрд. грн.) в 2,4 рази перевищують заплановані доходи від ПДВ на товари, вироблені в Україні (179,6 млрд. грн.). Тобто, починаючи боротися з імпортом, ставимо під ризик майже третину доходів держбюджету.
- «Протекціоністські» мотиви такого рішення створюють окремі небезпеки. І у відносинах з ЄС (Угода про зону вільної торгівлі з ЄС) та із Світовою організацією торгівлі. І для добробуту громадян України.
- Держава, по суті, пропонує повторити помилку уряду США під час Великої депресії. Нагадаємо про Закон Смута-Хоулі 1930 р., який підняв імпортні ставки на понад 20 тис. категорій товарів, і тоді теж цим актом намагалися «захистити національного виробника», наповнити бюджет. Цей закон призвів не лише до різкого падіння зовнішньої торгівлі США (у т.ч. через заходи у відповідь з інших країн), але він позбавив доступу громадян США до дешевих імпортних товарів. Удар по добробуту людей, які вже втратили роботу, а після закону зіткнулися із різким подорожчанням дешевих імпортних товарів, був колосальним – і США ще більше занурилися у Велику депресію.
- А за соцопитуваннями групи «Рейтинг», станом на липень 2022 р., 39%-50% (залежно від галузі) українців втратили роботу через війну.
- Зрештою, вирішувати, чи є та чи інша товарна позиція критичним імпортом, буде уряд.
- Це створює стимули для корупції у верхніх кабінетах влади – як уже було в 1990х, коли «антикризові» заходи зводились до ручного управління і розподілу умов на преференцій.