Поточна аналітика

Допомога Австралії

Нещодавно Генсек НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що загальна вартість наданої Україні допомоги від союзників за час повномасштабної війни становить близько 150 мільярдів євро, з яких 65 мільярдів – військова допомога.

Столтенберг також наголосив на необхідності збільшувати виробництво боєприпасів, та зазначив, що саме про це буде йти мова на зустрічі. Союзники готуються погодити нові нормативи запасів боєприпасів, аби бути спроможними і поповнювати власні склади, і передавати їх Україні.

І однією з країн, яка здійснюватиме виробництво 155-мм снарядів для України, стане Австралія. У січні цього року стало відомо, що Франція та Австралія домовилися про спільне виробництво 155-мм снарядів для потреб України. Такі зусилля будуть підтримуватися протягом тривалого часу, а перші поставки намічені на перший квартал 2023 року.

 • Такі снаряди використовуються у САУ CAESAR французького виробництва, гаубицях M777 британського виробництва чи в німецькій САУ Panzerhaubitze 2000, переданих Україні.

Тобто зараз снаряди для України виготовлятиме саме та країна, яка трохи більше року тому вустами свого міністра іноземних справ заявила, що не надаватиме військової допомоги Україні.

Слід віддати належне нашому далекому другові. Відразу після повномасштабного вторгнення росії Австралія не лише підтримала суверенітет та територіальну цілісність України і долучилася до санкційної політики і гуманітарної допомоги Україні (рік тому Австралія безкоштовно надала Україні 70 000 тонн вугілля, вартість якого та доставка покривалася урядом цієї країни). Австралія почала надавати Україні повноцінну військову допомогу.

У квітні минулго року Австралія передала Україні 20 бронетранспортерів Bushmaster на 38 млн доларів. Це було найшвидше рішення про виділення військової допомоги в історії країни. За українським часом усе відбулося протягом одного дня.

Австралія передала Україні 20 бронетранспортерів Bushmaster. Цензор.НЕТ. 08.04.22. URL:

Окрім того, Австралія передала 6 гаубиць M777. Згідно з даними Military Balance, станом на 2021 рік Австралія мала на озброєнні 54 155-мм гаубиці M777A2. Тобто ця країна відразу віддала понад 10% цього важливого для України озброєння.

Це менше, ніж передали на той час Фрація (12), але більше, ніж Канада (4).

26 квітня 2022

У травні минулого року Австралія передала ще 14 бронетранспортерів M113 та 20 Bushmaster. (14 БТР M113 коштують $12 млн, а 20 Bushmaster – $48,9 млн доларів) збільшують загальну допомогу Австралії Україні до понад 285 млн австралійських доларів.

У липні – Прем’єр-міністр Австралії Ентоні Албаніз відвідав зруйновані російськими окупантами Бучу, Гостомель та Ірпінь у Київській області. Після чого було заявлено, що Австралія надасть Україні додатково ще 100 млн доларів військово-технічної допомоги, а також ще 14 бронетранспортерів та ще 20 бронеавтомобілів Bushmaster. Тобто загальна кількість бронеавтомобілів Bushmaster була збільшена вже до 60 одиниць.

У жовтні ж Австралія оголосила, що направить Україні ще 30 бронетранспортерів Bushmaster, а також розмістить до 70 інструкторів у Британії для навчання 200 українських військових. Таким чином, додаткові 30 машин Bushmaster довели загальну кількість захищених транспортних засобів, відправлених до України, до 90 штук. Крім Bushmasters, Австралія надала шість буксованих гаубиць M777 та боєприпаси, 28 бронетранспортерів M113, а також протитанкове та інше озброєння.

Також відомо, що захищаючи Україну від російської агресії, загинуло принаймні двоє громадян Австралії: у листопаді 2022 р. доброволець з Австралії Тревор К’єлдала,  а грудні того ж року – Сейдж О’Доннелл.

На початку лютого 2023 р. міністр оборони Австралії Річард Марлс, міністр закордонних справ Австралії Пенні Вонг, міністр оборони Великої Британії Бен Воллес та міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі, Головнокомандувач Австралійських Сил Оборони генерал Ангус Кемпбелл і Секретар з питань оборони Австралії Грег Моріарті відвідали очолювану Сполученим Королівством багатонаціональну навчальну місію з базової загальновійськової підготовки військовослужбовців ЗСУ та поспілкувалися як з деякими з них, так й з деякими із 70 військовослужбовців ЗС Австралії, які були направлені до Великої Британії в січні, щоб допомогти у важливій підготовці українських новобранців.

А до річниці повномасштабного вторгнення Федеральний уряд Австралії оголосив, що передасть Україні безпілотні повітряні системи на суму 33 мільйони доларів. Фінансові санкції та заборона на в’їзд також були застосовані ще щодо інших 90 осіб і 40 організацій, які федеральний уряд стверджував, що вони причетні до триваючого вторгнення росії в Україну.

На загал за цей рік Австралія надала військову допомогу Україні на $510 млн. Це включає:

 • 475 мільйонів австралійських доларів на військову допомогу для надання важливих можливостей Збройним Силам України та підтримки їх оборони.
 • 65 мільйонів австралійських доларів гуманітарної допомоги, наданої через надійних партнерів, щоб допомогти задовольнити нагальні потреби українського народу.
 • Розгортання особового складу ADF у Сполученому Королівстві для навчання українських військ за допомогою операції INTERFLEX.
 • 70 тис. тонн енергетичного вугілля на суму 32,6 млн австралійських доларів для підтримки енергетичної безпеки України.
 • 8,7 мільйона австралійських доларів на допомогу Прикордонній службі України для модернізації обладнання для управління кордоном, покращення кібербезпеки та посилення прикордонних операцій на місцях.
 • 1 мільйон австралійських доларів та обладнання для виявлення/захисту радіації вартістю 686 000 австралійських доларів через Міжнародне агентство з атомної енергії, щоб допомогти забезпечити безпечну та безпечну роботу ядерних установок.
 • 200 000 австралійських доларів Організації із заборони хімічної зброї для захисту від хімічних атак.
 • Безмитний доступдля українського імпорту до Австралії, доповнюючи аналогічні торговельні заходи, вжиті нашими партнерами.
 • Пріоритетність візових заяв від громадян України; З 23 лютого Австралія видала понад 9,5 тис. віз українцям.

У рамках скоординованих міжнародних зусиль із притягнення росії до відповідальності за її дії Австралія також:

 • Наклала цілеспрямовані фінансові  санкції та заборонив в’їзд до 843 фізичних та 62 організацій,щоб завдати значних збитків відповідальним.
 • Йдеться, зокрема про Концерн «Калашников», один з найбільших виробників зброї в росії:
 • Розробника підводних човнів «Адміралтейські верфі»
 • Авіаційну компанія Туполєва
 • «Ракетне конструкторське бюро імені Макеєва»,
 • Виробника бойової машини піхоти «Курганмашзавод» та ін.
 • Заборонено імпорт російської нафти, вугілля і газу.
 • Заборонено експорт   до росії глинозему, бокситіві  предметів розкоші .
 • Ввели додаткове мито в 35% на імпорт з росії та Білорусі.
 • Приєднався до партнерів у забороні імпорту російського золота, щоб зменшити здатність росії фінансувати свою війну.
 • Виділив 1 мільйон австралійських доларів і трьох співробітників для підтримки розслідування Міжнародним кримінальним судом повідомлених військових злочинів росії.
 • Виступав у Міжнародному суді на підтримку позову України проти росії.

До речі, в Австралії випустили джин Sunshine & Sons Pineapple Parfait Gin на честь визволення Херсона. Гроші з кожної пляшки виробник обіцяє відправити на допомогу Україні.