Поточна аналітика

Допомога Австралії

Протягом 2014-2023 років Австралія виступала проти російської агресії в Україні і підтримувала територіальну цілісність та суверенітет України. За час повномасштабної війни Австралія разом з союзниками не раз продемонструвала, що є справжнім другом нашої країни. Допомога цієї країни стала однією зі складових ефективного спротиву нашої держави російській агресії.

Австралія разом із союзниками офіційно стала на бік України і є одними з ключових партнерів нашої країни в протидії російській агресії. 24 лютого 2022 р. у перший день російського вторгнення станом на 15:45 на підтримку України виступили 48 держав та 5 міжнародних організацій, серед яких була й Австралія.

  • Ще до повномасштабного вторгнення фактично лише Британія, Польща, країни Балтії та частково країни Британської співдружності (Канада та Австралія) усвідомлювали реальний рівень загрози і готові були підтримати США у протистоянні з агресором.
  • Вже 1 березня 2022 р. прем’єр-міністр австралійського уряду Скотт Моррісон оприлюднив заяву для медіа, де відзначив, що дії росії є грубим порушенням міжнародного права та Статуту ООН.
  • Своєрідним символом австралійської допомоги став бронетранспортер Bushmaster. У вересні 2022 року надані Австралією бронеавтомобілі MRAP Bushmaster зіграли вирішальну роль в успішному контрнаступі на Харківщині. У 2022-2023 роках уряд Австралії подарував Україні щонайменше 120 цих машин чотирма партіями у квітні, травні, липні та жовтні 2022 р., п’ята партія – у липні 2023 р.
  • Австралія оголосила про розширення програми та кількості інструкторів (з 70 до 90) для тренування українських військових в межах програми «Операція Куду» (Operation Kudu) на 2024 рік. Протягом 2023 р. австралійські інструктори допомогли навчити понад 1200 українців у межах міжнародної тренувальної місії, очолюваної Великою Британією.
  • Свого часу літак спостереження Королівських ВПС Австралії RAAF E-7A Wedgetail зіграв ключову роль у захисті міжнародного гуманітарного потоку в Україну, забезпечуючи раннє виявлення можливих дій або погроз з боку росії за межами України, спрямованих проти гуманітарної та військової допомоги. Wedgetail, який побудований на основі Boeing 737-700, обладнаний передовим радаром дальнього спостереження і має можливість одночасного відстеження як повітряних, так і морських цілей.

21 березня 2024 р. далека Австралія приєдналася до очолюваної Латвією та Великою Британією Коаліції дронів, яка покликана забезпечити Сили оборони України безпілотниками. Відповідну заяву зробив міністр оборони Австралії Річард Марлс на спільній пресконференції з британським колегою Грантом Шаппсом.

  • Австралія вже постачалакартонні одноразові вантажні дрони Corvo Precision Payload Delivery System від австралійської компанії SYPAQ для забезпечення логістичних завдань у важкодоступних місцях і як приманку.

Окрім того, Австралія може бути цікава Україні можливістю потенційної передачі низки військової техніки. Так, посол України в Автралії Василь Мірошниченко заявив, що Україна чекає на зміну підходу Австралії до надання військової допомоги Україні, зокрема Україна була б рада, якщо Австралія погодиться передати частину з 59 застарілих танків Abrams M1A1, які планується замінити на новішу версію, чи хоча б частину із 43 гелікоптерів Taipan, які планується утилізувати.

Всього, станом на 24 лютого 2024 р., Австралія запровадила понад 1200 санкцій у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. Загальна підтримка Австралії Україні становить приблизно $960 млн, включаючи $780 млн військової підтримки.