Поточна аналітика

Допомога Австралії

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну у лютому 2022 р. однією з важливих тенденцій  у надані допомоги нашій державі стала підтримка України з боку тих держав, які раніше не здійснювали військової співпраці з Україною. До таких країн зокрема належить Австралія.

  • Це пояснювалося географічною віддаленістю двох країн (їх розділяє 16 тис. км) та різницею в їхніх оборонних пріоритетах. Напередодні повномасштабного вторгнення у січні 2022 р. тогочасна міністерка іноземних справ Австралії Маріз Пейн навіть категорично заявляла, що не надаватиме військової допомоги Україні.

Однак повномасштабне вторгнення росії кардинально змінило ситуацію. Зараз Австралія активно надає підтримку Україні як у гуманітарній, так і військовій сферах. Йдеться, зокрема, про летальну зброю, бронетехніку, боєприпаси, медичне обладнання та індивідуальне захисне спорядження.

Ця допомога свідчить про солідарність Австралії з Україною та її прагнення до захисту демократії та міжнародного порядку. За два роки з лютого 2022 р. було закладено міцну базу двосторонніх відносин України та Австралії у військовій сфері, що відіграє важливу роль у підтримці обороноздатності України.

У вересні 2022 року надані Австралією бронеавтомобілі MRAP Bushmaster зіграли вирішальну роль в успішному контрнаступі на Харківщині. У 2022-2023 роках уряд Австралії подарував Україні щонайменше 120 цих машин чотирма партіями у квітні, травні, липні та жовтні 2022 р., п’ята партія – у липні 2023 р. Це було найшвидше рішення про виділення військової допомоги в історії країни. За українським часом усе відбулося протягом одного дня.

Також в рамках військової допомоги, Австралія передала Україні 56 бронетранспортерів M113AS4, 6 – 155-мм причіпних гаубиць М777 та багато іншого обладнання. До речі, Згідно з даними Military Balance, станом на 2021 рік Австралія мала на озброєнні 54 155-мм гаубиці M777A2. Тобто ця країна відразу віддала понад 10% цього важливого для України озброєння. Це менше, ніж передала на той час Фрація (12), але більше, ніж Канада (4).

Нещодавно стало відомо, що Австралія готується передати партію переносних зенітних ракетних комплексів RBS 70 NG для України.  Вони здатні знищувати цілі ворога на відстані до 9 тисяч метрів та мають вдосконалену систему наведення. Подробиці про кількість пускових установок і боєприпасів, які будуть поставлені, а також про додаткові елементи на кшталт радарів ППО Giraffe AMB від Saab поки не розголошуються.

Напередодні другої річниці повномасштабного вторгнення росії уряд Австралії надав грант у розмірі 50 мільйонів австралійських доларів ($32 млн) Міжнародному фонду для України, безпосередньо підтримуючи закупівлю пріоритетних військових засобів. А наприкінці квітня 2024 р. уряд Австралії виділив для України новий пакет військової допомоги вартістю 100 мільйонів австралійських доларів ($65 млн).

Австралія також активно долучається до навчання українських військових і вже оголосила про розширення програми та кількості інструкторів (з 70 до 90) для тренування українських військових в межах програми «Операція Куду» (Operation Kudu) на 2024 рік. Протягом 2023 р. австралійські інструктори допомогли навчити понад 1200 українців у межах міжнародної тренувальної місії, очолюваної Великою Британією.

Країна здійснює підтримку України і шляхом приєднання до різних ініціатив, спрямованих на підтримку обороноздатності ЗСУ. Так, 21 березня 2024 р. Австралія приєдналася до очолюваної Латвією та Великою Британією Коаліції дронів, яка покликана забезпечити Сили оборони України безпілотниками. Австралія вже постачала картонні одноразові вантажні дрони Corvo Precision Payload Delivery System від австралійської компанії SYPAQ для забезпечення логістичних завдань у важкодоступних місцях і як приманку.

Всього, станом на 24 лютого 2024 р., загальна підтримка Австралією України становила приблизно 960 млн австралійських доларів ($655 млн), включаючи 780 млн австралійських доларів ($540 млн) військової підтримки . Це значно більше, ніж Австралія надавала будь-якій іншій країні за останні роки.

Однак потенціал співпраці у військовій сфері використовується ще далеко не повно. Країна надала Україні військову та гуманітарну допомогу на суму, яка еквівалентна лише 0,04%  від розміру ВВП цієї країни.

Австралія також може бути цікава Україні можливістю потенційної передачі низки військової техніки: танків Abrams M1A1, гелікоптерів Taipan, чи винищувачів F/A-18 Hornets.

Для посилення воєнної співпраці з Австралією та отримання більшої допомоги в умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну, Україна має активно шукати спільні проекти або ініціативи, які можуть бути корисними для обох країн та більш активно популяризувати цю допомогу у публічному просторі.