Поточна аналітика

Допомога Нідерландів

Нідерланди стали однією з перших країн після повномасштабного вторгнення, які почали оперативно надавати Україні пакети фінансової та військової допомоги.

Починаючи з лютого 2022 року Нідерланди передали Україні вогнепальну зброю, снайперські гвинтівки, ЗРК Patriot, винищувачі F-16, а також бронетехніку та інше військове обладнання.

Нідерланди і зараз залишаються в групі активних донорів, в яку входять також Німеччина, Фінляндія, Ірландія, Хорватія, Литва, Люксембург, Норвегія, Швеція і Швейцарія, а також Канада і Велика Британія. Вони стабільно перебувають у першій 10-ці країн за обсягом наданої допомоги по відношенню до ВВП та в абсолютних цифрах. Станом на 7 грудня 2023 р. – 8-ме та 9-те місця відповідно.

У листопаді минулого року Нідерланди оголосили, що нададуть Україні додатковий пакет допомоги у 2024 році у розмірі €2,5 млрд. Це оголошення прозвучало після того, як Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен заявила, що уся анонсована раніше військова допомога, яка включала військову техніку та боєприпаси вже передана Україні. І в момент, коли перспективи надання допомоги від США та ЄС не мали чітких обрисів.

Країна разом з Королівством Данія розпочала створення навчального центру у Румунії, де будуть проходити навчання українські пілоти для управління винищувачами F-16.

Відомо також, що Нідерланди передадуть Україні додатково ще шість винищувачів F-16, що були вилучені з контракту на продаж компанії Draken.

  • З 42 обіцяних літаків 24 будуть передані Україні, а решта 18 відправляться до навчального центру F-16 в Румунії, де використовуватимуться для підготовки українських пілотів. Однією з головних умов передачі все ще залишається готовність авіаційної інфраструктури в Україні.

Наприкінці січня цього року уряд Нідерландів вже оголосив про виділення перших €122 млн з обіцяних €2,5 млрд на допомогу Україні. Кошти підуть на закупівлю боєприпасів, озброєння та кібербезпеку. Більшість грошей, а саме €87 млн, підуть на закупівлю 155-мм артилерійських снарядів для України. Вони доповнять €130 млн, які раніше Нідерланди виділили для фонду на чолі з Німеччиною на закупівлю аналогічних великокаліберних боєприпасів. Також Нідерланди перекажуть €25 млн у Міжнародний фонд для України (IFU). Його очолює Велика Британія, з нього фінансується спільна закупівля озброєння безпосередньо у виробників.

Національна гвардія України отримала від Королівства Нідерланди вже вісім сучасних польових шпиталів на 26-50 ліжко-місць залежно від комплектації. Вони здатні працювати без електропостачання на дизель-генераторі. У грудні минулого року стало відомо, що Нідерланди також передали прикордонникам три польові шпиталі Role 2 на 36 ліжок кожен та 6 медеваків.

Перші два з 14 обіцяних танків Leopard 2 для України, які спільно закуповують Данія та Нідерланди, пройшли капітальний ремонт на потужностях німецького збройового концерну Rheinmetal і готові до відправлення. Ці дві країни спільно з Німеччиною раніше оголосили про наміри передати Україні 100 танків Leopard 1. Перші машини прибули в Україну минулої осені.

Від початку повномасштабної війни уряд Нідерландів надав Україні €300 млн прямої бюджетної підтримки з $73,7 млрд та ще щонайменше €2,48 млрд військової допомоги.