Поточна аналітика

Допомога Німеччини

13 травня Міністерство оборони Німеччини офіційно оголосило про плани надати Україні новий пакет військової допомоги на загальну суму близько €2,7 млрд. Це буде найбільший пакет, який надасть Берлін від початку повномасштабної війни.

Уряд Німеччини оновив перелік військової допомоги Україні після анонсу масштабного пакета на 2,7 млрд євро. В цілому перелік цього озброєння вже був відомий й мова йде про те, що буде закуплено та передано до ЗСУ:

  • 110 танків Leopard 1 (разом із Данією)
  • 20 БМП Marder
  • 4 ЗРК IRIS-T SLM
  • 12 ЗРК IRIS-T SLS
  • 5 радарів TRML-4D
  • 15 самохідних зенітних установок Gepard
  • 84 розвідувальних БПЛА, з яких 71 Vector
  • 40 наземних оглядових РЛС
  • спеціальна інженерна та автомобільна техніка, стрілецьке озброєння, боєприпаси тощо.

У цьому переліку певним сюрпризом є наявність саме одразу 12 зенітних ракетних комплексів IRIS-T у версії SLS. такі ЗРК ближньої дії відіграють вкрай важливу роль безпосереднього прикриття наземних підрозділів, зокрема й на маршах. Й тому посилення ЗСУ саме такою версією IRIS-T має не менше значення за передачу SLM.

Німеччина також має в своєму запасі крилаті ракети Taurus. Ця крилата ракета «повітря-поверхня» Taurus KEPD 350 має дальність дії у понад 500 км, масу у 1360 кг, з яких 481 кг – тандемна бетонобійна бойова частина MEPHISTO. На думку експертів, з урахуванням того, що крилаті ракети Storm Shadow були успішно адаптовані під крило радянського фронтового бомбардувальника Су-24, то з Taurus теж не має виникнути проблем і ракети можна було б ввести в стрій за один-два місяці.

Раніше повідомлялося, що «Укроборонпром» створив спільне підприємство з німецьким виробником військової техніки та зброї Rheinmetall. Воно буде займатися обслуговуванням та ремонтом танків, а у майбутньому — і їхнім виробництвом.

За інформацією федерального уряду ФРН, загальна вартість окремих дозволів на експорт озброєння, які було надано Федеральним урядом Німеччини в період з 1 січня 2022 р. по 24 квітня 2023 р., становить понад €2,752 млрд. Тобто новий пакет допомоги становить приблизно стільки ж, скільки було надано військової допомоги з боку Німеччини за увесь попередній рік з лишком.

За даними Кільського інституту світової економіки, станом на 24 лютого 2023 р. Німеччина перебувала на четвертому місці за обсягом наданої допомоги після США, ЄС в цілому та Великої Британії. Загальний обсяг зобов’язань Німеччини (офіційно оголошених) за рік повномасштабного вторгнення у допомозі Україні становить €12,37 млрд, з них €3,57 млрд. військової допомоги, €2,50 млрд. – гуманітарної та €1,30 млрд. – фінансової.

Кошти на фінансування Ініціативи Федерального уряду Німеччини з підвищення дієздатності на 2023 рік становлять загалом €2,2 млрд (у 2022 році – €2 млрд). Ці кошти мають піти переважно на підтримку України. Водночас вони будуть використовуватися з метою фінансування збільшених обов’язкових внесків Німеччини до Європейського фонду забезпечення миру (EPF), з якого своєю чергою можуть компенсуватися витрати країн-членів ЄС на підтримку України.