Поточна аналітика

Допомога Швеції

Новий, 32-й член НАТО, є ще одним серйозним союзником України. У лютому Служба безпеки Швеції назвала росію головною загрозою для безпеки країни. Тому допомога Україні в Швеції розглядається в контексті захисту національних інтересів і оборони цієї країни.

1 квітня стало відомо, що уряд Швеції виділив близько 40 мільйонів шведських крон ($3,7 млн) на гуманітарну допомогу для України. У грудні 2023 р. Швеція вже виділяла Україні 1,4 мільярда крон ($131 млн), які, зокрема, спрямували на підтримку населення країни взимку.

6 жовтня 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що у листопаді 2023 року Стокгольм має намір озвучити своє рішення щодо перспектив передачі Україні літаків JAS 39 Gripen, або із наявності шведських ВПС, або ж на експорт за окремо укладеним контрактом. Щоправда, станом на сьогодні це рішення так і не оголошене, хоча минулого тижня шведський міністр оборони Пол Йонсон підтвердив, що після остаточного вступу в Північноатлантичний альянс країна не виключає можливості постачання своїх винищувачів Gripen в Україну. Водночас Швеція розглядає варіант допомогти з підготовкою наших пілотів на F-16 в рамках авіаційної коаліції, членом якої вона є.

Але навіть протягом лише останнього місяця Швеція виступила активним контрибутором у справі військової допомоги Україні на інших напрямках.

Так, Швеція підтримала чеську ініціативу щодо постачання артилерійських снарядів в Україну, виділивши €30 млн на її підтримку. Фінансування відбудеться в межах 15-го пакета шведської допомоги Україні.

  • До цього ж пакету загальною вартістю 7,1 млрд шведських крон (близько $680 млн) включено значний перелік озброєння. Зокрема у нього увійшли 35 нових бойових машин піхоти CV90 у їх найновішій версії. Вони зараз виробляються й будуть аналогічні версії для Нідерландів CV9035NL MLU. Замовлення для України отримало пріоритет у виготовленні над іншими замовленнями.
  • Окрім того, у пакет допомоги від Швеції увійшли 10 десантно-штурмових катерів Combat Boat 90 (CB90), ще 20 легких допоміжних човнів Gruppbat, вкрай необхідних для пітримки плацдарму на лівому березі Херсонщини. А також додаткові 155-мм боєприпаси, протитанкові ракетні комплекси TOW, гранатомети Carl Gustaf, гранати, підводне озброєння – міни та торпеди, медичне обладнання тощо. Окремо також слід зазначити про входження у пакет допомоги зенітних систем RBS 70, який продемонстрував високу ефективність на полі бою.
  • 21 грудня минулого року у Швеції було прийнято рішення безоплатно передати Україні дев’ять скутерів та іншої техніки з запасів берегової охорони. Нещодавно ці катери підготували до передачі.
  • Також Україна та Швеція не мають жодних розбіжностей щодо необхідності якнайшвидше розпочати перемовини про укладення двосторонньої угоди про співпрацю в безпековій сфері.
  • Протягом березня Україна почала перемовини про двосторонню безпекову угоду з Латвією, Естонією, Грецією, Іспанією. Вже підписані такі угоди з Британією, Францією, Німеччиною, Канадою, Нідерландами, Італією та Данією.
  • Станом на 15 січня 2024 р., за даними The Ukraine Support Tracker, Швеція надала Україні €2,03 млрд. військової допомоги, €0,64 млрд. гуманітарної та €0,31 млрд. фінансової допомоги.