Поточна аналітика

“Доступна іпотека” Зеленського виявилася порожнім піаром, за яким намагаються приховати обвал житлового будівництва та зрив реальних бюджетних програм

Як свідчать дані міністерства фінансів станом на 7 червня 2021 року, в рамках розпіареної Володимиром Зеленським програми «Доступна іпотека 7%» видано лише 386 кредитів на 326 млн грн – і це за більш як 3 місяці року.

При цьому 2/3 усіх поданих заявок останнім часом припадає на Київ та область. Що свідчить про те, що програма не лише не поширюється на регіони, а навпаки усе більше концентрується в столиці.

Адже за даними Фонду розвитку підприємництва на 11 травня на Київ та область припадало лише 60% виданих кредитів

При цьому як і раніше доступна іпотека або взагалі не діяла або йшлося про одиничні випадки надання позик у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській, Полтавській, Чернігівській, Житомирській та Сумській областях.

Проте за порожнім піаром із «іпотекою під 7%», яку по факту отримує вузьке коло осіб в столиці, влада намагається відвернути увагу від обвалу житлового будівництва в країні після приходу Зеленського до влади.

Зокрема, як свідчать дані Держстату, загалом за підсумками січня-квітня 2021 року житлове будівництво було на 6,6% меншим, аніж у січні-квітні 2019-го року.

Тобто за 2 роки перебування при владі чинного президента попри усі імітації на кшталт «Великого будівництва» чи «Доступної іпотеки» насправді будівництво житла не те, що не збільшилося, але навіть значно зменшилося.

І це попри те, що до приходу Зеленського та його «слуг» до влади відбувалося стрімке збільшення будівництва житла.

Наприклад у 2018 році було обсяги житлового будівництва були на 41,5% більшими, аніж у 2013-ому.

І цьому не завадила ані війна, ані спровокований нею тимчасовий економічний спад 2014-2015 років.

Зараз же спостерігаються протилежні речі. А прожекти на кшталт «Доступної іпотеки» використовуються для того, щоб відвернути увагу до повномасштабного зриву виконання навіть затверджених бюджетних програм із забезпечення житлом українців

Зокрема станом на початок червня за даними Держказначейства не були навіть затверджені бюджетні програми:

  • будівництва (придбання) житла для військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії, прикордонників, ДСНС, СБУ, ГУР МО,
  • надання кредитів на будівництво і придбання житла для наукових та педагогічних працівників,
  • забезпечення житлом вчених НАН України.