
Прес-конференція Зеленського за результатами 2 років президенства більша запам’яталася «косовороткою», нервовістю Зеленського і сигналами війни з політичними опонентами. Між тим ми не почули позитивного порядку денного. Ми не почули жодного слова про реформи, про реальні якісні зміни в державі, ми нічого не почули про жодні здорові ініціативи.
Скажімо, через 2 роки свого президентства В.Ющенко міг звітувати про запровадження виплат матерям при народженні дитини, про реприватизацію «Криворіжсталі», про початок реформи дерегуляції.
Перші 2 роки Ющенка – це нова редакція Конституції України, яку Ющенко відмовився блокувати і яка відкрила двері до європейської моделі влади з високою роллю парламенту. Вже за 2 роки президентства Ющенка стало відомо, що українці за той час купили так багато квартир, автомобілів і ноутбуків – як ніколи до цього.
Через 2 роки президентства П. Порошенко міг звітувати про те, що зупинив наступ Росії військовими і дипломатичними інструментами, відродив потужну армію на нових засадах, добився для України укладення угоди про асоціацію з ЄС і безпрецедентної для воюючої країни угоди про безвіз.
Через 2 роки президент П.Порошенко міг звітувати про реалізацію антикорупційної реформи: з 19 лютого 2016року набрав чинності закон «Про публічні закупівлі», який був введений в дію через шість місяців. Цим законом було повністю переведено закупівлі товарів вище 200 тис грн. на змагальну основу, при тому закупівлі здійснювалися через систему «Прозоро», що нанесло дуже сильний дар по топ-корупції. Вже за перших півроку дії цього закону у 2016 році економія бюджету склала 14%, або 2 млрд грн., у 2017 році функціонування системи е-закупівлі зекономило для бюджету майже 25 млрд. грн. Ще один безпрецедентний антикорурпційний крок – у березні 2016 року П.Порошенко підписав також безпрецедентний закон про е-декларування чиновників і депутатів. Більше 1 млн. декларацій посадовців і депутатів з їх дружинами, братами, батьками стали доступними і більше 40 млн. контролерів – громадянам України.
За перші 2 роки президентства Порошенка ми побачили запуск децентралізації. Вже у жовтні 2015 року на місцевих виборах відбулися перші вибори голів громад і депутатів у 159 об’єднаних територіальних громадах, а у 2016 році органи місцевого самоврядування отримали додатковий ресурс як на виконання делегованих державою повноважень, так і на виконання самоврядних функцій. На другий рік реформи у 2016 році приріст надходжень до загального фонду місцевих бюджетів у порівнянні з 2015 роком становив 49,3%, або 48,4 млрд гривень.
Врешті, перші 2 роки президентства Порошенка – це унікальна перемога України у Стокгольмському суді. Арбітражний суд повністю відхилив ретроспективні вимоги Газпрому на суму 56 млрд. дол. згідно з положенням «бери або плати» (що встановлює зобов’язання здійснити оплату за невідібрані обсяги газу) за 2009–2017 роки, завдяки перегляду контрактної ціни «Нафтогаз» зекономив 1,8 млрд дол. на закупівлі газу, придбаного у 2014–2015 роках. Крім того, Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу щодо компенсації у сумі 4,63 млрд дол. за недопоставку Газпромом погоджених обсягів газу для транзиту.
До речі, коли Зеленський розказує про єдиний свій здобуток – про будівництво доріг, – то це будівництво великою мірою фінансується за рахунок коштів, які отримані від Росії за результатами Стокгольмського арбітражу.
Таке порівняння дуже рельєфно показує, що за 2 роки в активах Зеленського – нуль. Вірніше мінус. Мінус по втратах позицій у переговорному процесі по Донбасу, мінус – у відкаті антикорупції, мінус – в децентралізації, мінус – у збитковості державних підприємств.