Поточна аналітика

Через неефективність нинішньої влади обвал економіки та промисловості в Україні виявився у кілька разів більшим, аніж у найближчих сусідів

В уряді активно вихваляються тим, що нібито завдяки їх антикризовим діям «найм’якше серед європейськихк країн пройшла економічну кризу», оскільки «втратили лише 4,5% ВВП».

Але це і є відвертою брехнею мільйонам українців з єдиною метою: приховати власні провали.

Якщо деякі віддалені країни Європи й зазнали більших втрат, то лише через те, що у них набагато більшу роль в структурі економіки відіграє сфера послуг, туризм чи торгівля.

Проте порівнювати українську економіку потрібно не із віддаленими країнами із зовсім іншими умовами та структурою виробництва, а із сусідами, умови яких більш подібні до наших і між якими по суті і знаходиться Україна.

А в такому випадку чітко видно, що обвал української економіки виявився у 1,5-3 більшим, аніж в сусідніх країнах регіону.

Зокрема при обвалі українського ВВП у 2020 році на 4,5% у Росії він скоротився лише на 3,1%, Польщі – на 2,8%, а у Литві – взагалі на 1,3%. Навіть в охопленій масовими акціями непокори Білорусі економіка у 2020 році втратила лише 0,9% ВВП.

І це при тому, що в більшості із цих країн частка сфери послуг, яка найбільше постраждала від карантинів минулого року, в структурі економіки є значно вищою, аніж в Україні

Якщо ж брати лише промисловість, на яку обмеження поширювалися меншою мірою, то при спаді промислового виробництва в Україні за підсумками 2020 року на 5,2% у Польщі воно скоротилося у 5 разів менше – всього на 1%, у Росії також майже удвічі менше, аніж в Україні – на 2,9%.

У сусідній Польщі у грудні 2020 року обробна промисловість продемонструвала стрімке зростання на 12,8% порівняно із груднем 2019-го. Тоді як в Україні продовжувався її занепад.

Саме це порівняння і дає уявлення про справжню ефективність, точніше її відсутність, у діях чинної влади, яка не лише не змогла задіяти дієві механізми підтримки української економіки, а навпаки – своїми хаотичними і непродуманими кроками ще більше підривала її.

Але найголовніше, що в Україні економічна криза та особливо занепад промисловості розпочався задовго до появи коронавірусу навіть у Китаї.

Уже восени 2019 року – відразу після формування більшості «слуг народу», їх першого уряду та початку «турборежиму» основні економічні показники країни почали стрімко погіршуватися.

Це пояснює, чому спад у 2020 році виявився в Україні значно більшим, аніж в усіх сусідніх країнах. І чому він не припиняється і тим більше не змінюється стрімким зростанням після завершення локдауну.

Причина кризи в українській економіці – непрофесійність та неефективність нинішньої влади, а Covid-19 лише посилив цю проблему.