Поточна аналітика

Дипломатичне «know how» Зеленського: шантаж міжнародних партнерів, замовчування правди і посилення недовіри до України

Невдалий шантаж організаторів міжнародного безпекового форуму в канадському Галіфаксі (#HFX2021) зайвий раз свідчить не лише про страх Зеленського перед П. Порошенком, але й про неспроможність піднятися над власними дрібними інтересами.

П. Порошенко активно використовує міжнародні майданчики для донесення позиції України міжнародним партнерам. Наприклад, форум у Галіфаксі на кілька днів стає головним місцем у світі, де обговорюються важливі міжнародні проблеми, врай актуальні для України. Тому п’ятий президент вже не вперше бере участь у міжнародній конференції у HFX. Так, у 2019 році він закликав Захід не вірити російському диктатору В. Путіну та посилити єдність усього світу й солідарність з Україною. Тим більше, що цьогорічна зустріч у Галіфаксі стала першим безпековим форумом з початку пандемії, який проводився офлайн.

Натомість чинна влада мало переймалася можливістю участі у цій конференції. Але доти, доки не стало відомо про участь у його роботі п’ятого президента України. Тоді в авральному порядку була сформована т.зв. «офіційна», тобто альтернативна, делегація на чолі з секретарем Ради національної безпеки і оборони О. Даніловим.

На сайті Президнета України була навіть була розміщена новина, де підкреслювалося, що ця делегація діє від імені та за дорученням Зеленського та має поінформувати світову спільноту про безпекову ситуацію в Україні та навколо нашої держави.

Відомий український дипломат К. Єлісєєв в інтерв’ю одному з українських видань розказав, що Офіс президента «фактично шантажував» організаторів Міжнародної безпекової конференції в Галіфаксі, вимагаючи від них скасувати запрошення для п’ятого президента України Петра Порошенка.

  • Аналогічна ситуація у 2020 році, коли Зеленський відмовився виступати в залі на Мюнхенській безпековій конференції, якщо там буде присутній президент Порошенко. Останній тоді вчинив як справжній державник і вийшов із зали.

Цього разі шантаж не допоміг, організатори не скасували запрошення для Порошенка. Тим більше, що інтерес до нього і його виступів був на порядок вищий від інтересу до «офіційної» делегації Зеленського.

Адже українській владі насправді нема чого нового розказати про безпекову ситуацію на кордонах України. Саме вона, попри заяви міжнародних партнерів, тривалий час заперечувала цей факт, називаючи його російським фейком. Іноземні спецслужби знали про нарощування російських військ більше від Верховного головнокомандувача ЗСУ, секретаря РНБОУ та військову розвідку України.

У рамках заходу П. Порошенко провів зустрічі з чисельною делегацією Конгресу США, колишніми прем’єр-міністрами Канади та Австралії, з парламентським державним секретарем з питань внутрішніх справ Бундестагу ФРН, членом Християнсько-соціального союзу Стефаном Маєром, військовим командуванням Збройних сил США, з президентом Світового конгресу українців Павлом Гродом та активом Конгресу, зустрівся з делегацією політологічних центрів США, у тому числі директором Євразійського центру Атлантичної Ради Джоном Хербстом та президентом CEPA Аліною Поляковою.

П’ятий Президент України закликав західних союзників надати Україні більше озброєння та прискорити інтеграцію України в НАТО. Петро Порошенко також закликав до відродження «глобальної коаліції», яка відстоювала незалежність України у 2014 році після анексії Криму Москвою, включно зі списком санкцій, які будуть застосовані до Росії, якщо вона «перетне червону лінію», у тому числі і відключення країни-агресора від міжнародної електронної платіжної системи SWIFT.

П’ятий президент Петро Порошенко також заявив про те, що надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО на найближчому саміті у 2022 році у Мадриді надішле президенту країни-агресора Путіну потужний сигнал від наших західних партнерів.

Про це розповіли The Globe and MailCBC News, «Politico» та інші впливові міжнародні видання. Але цього не знайдеш в українських виданнях, які підтримують Банкову. Втім, через те, що візит Данілова був даремним витрачанням коштів українських платників податків, не було чого розповісти про нього і в українських ЗМІ. Фактично, все обійшлося сухими повідомленнями на сайті РНБОУ.

Адже інтерес до офіційної делегації України в Канаді був лише номінальним. Учасники Міжнародної безпекової конференції в Галіфаксі більше цікавилися розслідуванням Bellingcat щодо «вагнерівців».

Позиція міжнародних партнерів України є однозначною: приховування або ж замовчування інформації щодо причетності вищого політичного керівництва України до провалу спецоперації та виведення грошей у офшори є злочином проти суспільства. Шеф-редактор The Insider Роман Доброхотов, видання якого разом із Bellingcat досліджувало зрив спецоперації, розповів, що представники української влади намагалися вплинути на журналістів, які розслідували зрив затримання бойовиків ПВК «Вагнера».

Скандал навколо зірваної спецоперації із затримання бойовиків російської ПВК “Вагнер” поглиблює недовіру західних партнерів до української влади.

Виходом з ситуації може стати проведення спільного об’єктивного розслідування за участі іноземних партнерів України факту витоку цілком таємної інформації про організацію спеціальної операції по затриманню «вагнерівців». Це доведе, що українській владі нема чого приховувати, і розпочне процеси відновлення довіри до України.